Валутата на най-населената мюсюлманска страна в света поевтиня редкорно спрямо щатския долар.

Индонезийската рупия удари над 20-годишно дъно днес, принуждавайки централната банка на страната да обяви, че планира намеса.

Регулаторът ще се намеси на пазара на чуждестранни валути и държавни ценни книжа, предава агенция Reuters, цитирана от CNBC.

Цената на рупията падна до 14 777 за 1 щатски долар, което е най-ниското ниво от 1998 г. насам. Така от началото на тази година индонезийската валута отчита спад от близо 9%.

През 2018 г. рупията е сред най-зле представящите се валути в региона, което, според анализаторите, се дължи на настоящия бюджетен дефицит на страната и кризата на развиващите се пазари, като тази с девалвацията на турската лира.

Според Вишну Варатан, ръководител Икономика и стратегия към Mizuho Bank, големият дял чуждестранна собственост в държавния дълг на страната и повишаващата се задлъжнялост на местните компании в щатски долари са сред основните причини за негативния рекорд.

41% от дълга на Индонезия, която е най-голямата икономика в Югоизточна Азия, е деноминиран в чуждестранна валута, по данни на Moody's. Така, ако рупията продължи да поевтинява, погасяването на тези дългове ще става все по-скъпо и скъпо.

Според Варатан, рискът цената на рупията спрямо долара да премине ниво от 15 000 е съвсем реален, особено ако се вземе предвид и поскъпването на петрола, породено от санкциите, наложени върху Иран. Когато цената на петрола скочи, обикновенно размерът на вноса също се повишава.

Намесата от страна на регулаторите обаче може и да не е най-добрият подход, смята Радика Рао, икономист от DBS.

Според нея, понастоящем властите активно подкрепят валутните пазари и тези на ДЦК поради високата волатилност и една евентуална намеса би могла да обърне процесите.

Централната банка на страната вече приложи няколко хода с цел подкрепа на валутата си, като вдигане на лихвите четири пъти от месец май до сега. Освен това регулаторът използва валутните си резерви, за да изкупува рупия.

Страната опитва и да балансира външнотърговската си сметка.

13 от 35-те милиардери в Турция вече са милионериСтроителният предприемач Ерман Иличак, който притежава 90% от непубличната Ronesans Holding, е най-големият губещ сред най-богатите хора в Турция. Неговото състояние е намаляло с 1.5 млрд. долара от март насам


Туан Хуйн, ръководител Управление на активи към Deutsche Bank за Азиатско-тихоокеанския регион, пише в доклад, че настоящият бюджетен дефицит на Индонезия „я прави уязвима към кризи, свръзани с финансирането“.

Той отбелязва, че дефицитът е нараснал до 2 млрд. долара към края на месец юли, което е най-големият дефицит на месечна база от юли 2013 г.

Монетарната политика на страната с население от близо 240 млн. диши ще бъде главно ръководена от волатилността и цената на рупията, добавя Хуйн.