Тайванското правителство предвижда мерки, които да провокират компании с мощности в Китай да преместят производството си обратно в Тайван.

Ходът идва в отговор на нарастващата опасност за сектора на производството в резултат от търговските спорове между САЩ и Китай.

Мерките включват по-лек режим за употреба на земя от компаниите, както и данъчни облекчения върху разходите за подобряване на машини и съоръжения, проучвания и разработки, както и за инвестициите в автономни технологии, предава Financial Times.

„Ако компаниите решат да се върнат обратно в Тайван, където да произвеждат продукцията си, ние знаем, че трябва да им помогнем”, казва Джон Денг, тайвански топ преговарящ и министър без портфейл.

Ходът е сигнал за глобалните страхове относно евентуалните вреди, които може да предизвика щатският протекционизъм спрямо Китай.

Докато инвеститорите се подготвят да видят дали Доналд Тръмп ще изпълни заплахата си за нови мита за внос на стоки от Китай, обхващащи продукция за 200 млрд. долара, анализаторите предупреждават, че спорът между двете най-големи икономики в света (ако не смятаме ЕС за единна държава, бел. ред.) може да се материализира под формата на забавяне в китайската икономика.

През уикенда президентът Тръмп публикува в Twitter, че цените на продуктите на Apple могат да се повишат поради новите мита, наложени на Китай, съветвайки компанията да премести производството си в САЩ.

Тайван е една от най-зависимите икономики от евентуални крахове в Китай. Тайванските производители на електроника, включително редица доставчици на Apple, оперират голяма част от бизнеса си на китайска територия, като Китай оформя около 40% от тайванския износ.

Властите в Тайван не очакват значителни вреди нито от митата, които са вече наложени, нито от следващата вълна тарифи, които готви САЩ. Но опасността е особено голяма, ако спорът засегне потребителската електроника, като мобилните телефони и преносимите компютри, казва Джо Денг.

Още една държава скъса връзки с Тайван в полза на КитайПрезидентът на Тайван Цай Инг-уен обвини Китай в „серия от действия с цел потискане“ и „доларова дипломация“


Политиката на страната да привлича обратно компании от Китай е свързана и със собствените ѝ усилия да намали зависимостта си от многолюдната държава, с която имат сериозни исторически спорове. Пекин твърди и приема, че Тайван е част от Китай, като инвестира в по-близки икономически връзки между двете юрисдикции.

Въпреки планираните ходове, анализаторите не вярват, че производителите масово ще се завърнат от Китай.

На фона на това, че редица малки компании вече прехвърлиха „малка част” от производството си на стоки, предназначени за износ към САЩ обратно в Тайван, високите разходи за релокация и липсата на гъвкавост във веригата от технологични доставчици, може да направи трудно масовото преселение, смята Кларк Ценг, старши изследовател в SEMI, глобална чип асоциация.