Икономиката на САЩ се засилва, но за сметка на всички останали
Опитите на Доналд Тръмп "да направи Америка отново велика" може и да са позитивни за най-голямата икономика на планетата, но се оказват проблематични за много други държави по света, пише Bloomberg.
Скъпият долар и повишаващите се лихвени проценти оказват все по-сериозен натиск върху развиващите се пазари, а очертаващата се търговска война между САЩ и Китай предизвиква сериозни тревоги у инвеститорите.
Тази година Съединените щати вероятно ще са единствената държава от Г7, която ще може да се похвали с ускоряване на икономическия си растеж, пише още изданието. Една от основните причини за това са данъчните облекчения, въведени от администрацията на Тръмп.
Именно тези глобални настроения ще оформят общата рамка на разговорите по време на симпозиума на централните банкери в Джаксън Хол в края на тази седмица, който ще бъде открит от управителя на Федералния резерв Джеръм Пауъл.
Двете повишения на лихвите в САЩ от началото на тази година помогнаха на щатския долар да поскъпне с над 6% от началото на годината, което оскъпи плащанията на всички кредитополучатели по света.
"Ръстът на американската икономика ще накара Фед да продължи с повишенията на лихвите, но този процес може да се окаже нож с две остриета за централната банка", смята Марк Наш от Old Mutual Global Investors, цитиран от Bloomberg.
По думите му проблемите на развиващите се пазари в даден момент ще се изострят дотолкова, че ще предизвикат сътресения и на американските пазари. А това със сигурност ще се отрази на начина, по който Фед провежда монетарната си политика.
Засега Джеръм Пауъл действа, както повелява теорията, но последствията може да се върнат към него като бумеранг, смята още Наш.
А доказателствата за забавящия се глобален икономически растеж вече са налице. Експертите на JPMorgan Chase отбелязват, че той се задържа над средните си исторически стойности, но това се дължи главно на американската икономика.
Делът на държавите, които поддържат по-висок растеж от дългосрочния си потенциал, е паднал до 60% тази година, в сравнение с 80% през 2017 г.
В Китай управляващите се опитват да овладеят рисковото кредитиране, а търговският спор със САЩ вече започва да дава негативно отражение върху икономиката. Японската икономика също показва признаци на забавяне.
В Европа индикаторите на бизнес климата отчитат понижение най-вече заради притесненията на компаниите по отношение на глобалната търговия и износа. Германските промишлени поръчки, които са един от ключовите индикатори за бъдещото представяне на най-голямата европейска икономика, регистрираха първото си понижение от близо две години насам, припомня изданието.
Италия се подготвя за сериозен сблъсък с инвеститорите във връзка с фискалната си политика, а несигурността около предстоящото напускане на Европейския съюз продължава да тегне над Великобритания.
На развиващите се пазари драмите също не липсват - турската лира се срина на фона на политическата криза в страната, Венецуела извърши една от най-мащабните девалвации в историята, а Аржентина вдигна лихвените проценти драстично в опит да защити валутата си.
Нито една от тези държави няма необходимата тежест, за да хвърли световната икономика в рецесия, но ако проблемите се разпространят и на други места, реакцията на пазарите вероятно ще бъде силно негативна.