Нови мита върху китайския внос се отразиха на пазарите днес
Азиатските акции поевтиняват, а цената на медта се понижи днес, след като Вашингтон обяви нови мита върху вноса от Китай, възобновявайки напрежението между двете най-големи икономики.
Щатските индексни фючърси също бяха засегнати, като фючърсите на S&P 500 и Dow Jones губят по около 0.2% тази сутрин.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи 10-процентни мита върху китайски внос на стойност около 200 млрд. долара и предупреди, че ще обложи с мита и други стоки, ако Китай предприеме ответни действия.
Тръмп пощади умните часовници на Apple, фитнес гривните Fitbit и други потребителски продукти, като каски за велосипеди и детски столчета за автомобили.
“Изявлението отменя надеждите за търговски преговори между двете държави. Подгответе се за продължителен период на избягване на риска на пазарите,” предупредиха клиентите си анализатори от ING .
“Въпреки че митата са по-ниски, те биха могли да предизвикат реакция от страна на Китай, която преди това бе заплашила да не преговаря,” казват още анализаторите.
Китайският вицепремиер Лиу Хе се очаква днес да свика среща в Пекин, на която да бъде обсъден отговорът на страната, информира Bloomberg, позовавайки се на запознат източник.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи се 0.3%. Хонконгският Hang Seng изгуби 0.7%, а австралийският основен индекс губи 0.4%.
Китайските индекси остават до голяма степен без изменения, докато японският Nikkei 225 нарасна с над 1.5%.
Според някои анализатори, реакцията на пазарите бе до известна степен ограничена, защото днешното изявление бе очаквано и вече бе отразено в цените.
Инвеститорите също така се подготвят за отговора на Пекин.
“Мита върху внос за още 200 млрд. долара означава, че около 12% от вноса на САЩ вече е със завишени налози. Това означава средно увеличение на митата върху целия внос в САЩ с 1.6%, което е доста малко, в сравнение с 30-те години на миналия век, когато е било 20%,” казва Шейн Оливър, старши икономист в AMP Capital Investors в Сидни.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, нарасна за кратко, но след това остава без промяна на ниво от 94.465 пункта.
Спрямо йената доларът поскъпва с 0.1%, до 111.98.
Австралийският долар първоначално поевтиня с 0.5%, след излизането на новината за митата, до близо 2.5-годишно дъно, а след това смени посоката и бележи повишение от 0.2% до 0.7194 щатски долара.
Еврото поскъпна минимално до 1.1692 долара.
Изявлението за митата насочи някои инвеститори към сигурността на щатските държавни облигации, като лихвата по 10-годишните книжа отстъпи от достигнатия вчера четиримесечен връх от 3.0220%. За последно лихвата бе на ниво от 2.9940%.
Цените на петрола се понижиха вследствие на опасенията, че напрежението около търговията може да се отрази на търсенето на петрол в световен мащаб.
Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняха с 25 цента, до 68.67 долара за барел, докато цената на брента се понижи с 42 цента, до 77.63 долара за барел.
Медта, която е считана за барометър на световния икономически растеж, поевтинява в трета поредна сесия.