Пластмасата е едно от великите постижения на науката и промишлеността. Тя е едновременно с това и най-голямото проклятие на нашата цивилизация. За щастие учени и инженери измислиха интересен и полезен начин за „утилизация“ на пластмасата. Оказва се, че от нея се получават качествени пътища.

През последните няколко години тази удивителна технология бе усвоена от няколко страни.

Реалността е такава, че с всяка следваща година хората произвеждат все повече пластмаса. Значителна част от нея рано или късно отива на сметището. Проблемът е, че пластмасата силно замърсява околната среда и нанася сериозни вреди на природата.

Любопитен факт е, че един от първите проекти за строителство на пътища от пластмаса е реализиран в Индия. Вече поредна година в тази азиатска страна успешно се развива технологията за надробяване и преработка на пластмасови отпадъци с цел получаване на строителни материали.



На този етап в Индия чрез използването на пластмаса са изградени 100 000 км пътища. Този материал има способността да прави асфалта по-здрав.

И северните страни се ориентираха към използването на пластмасата. Такива пътища има в Канада и Великобритания. В Шотландия е разработена технология, която позволява да се замени 20% от битума с пластмаса.

Десетте най-мръсни градове в светаСледващите десет градове обаче са толкова мръсни, че учените са извели за тях отделен списък


Това решение освен еко характер, допринася и за икономиката. Пластмасовите отпадъци са доста по-евтини от битума.



В Холандия са стигнали и по-далеч. Тамошните специалисти представиха проект на пластмасов път, съставен от модули. Такъв път може напълно да бъде изграден само от синтетични отпадъци.

Новата технология позволява без излишни трудности и разходи да се полагат кабели във вътрешността на пътя. Освен това ремонтът е доста по-облекчен.