Заев: Идва златно време за Македония
Нека не си играем игри с бъдещето на нашата страна и деца. Прекалено сериозно е. Парламентът е на ход. Ще направя всичко - ще поискам среща с политическите лидери, за да постигнем съгласие. Идва златно време за Македония.
Нека да поставим националните интереси и интересите на гражданите пред интересите на политическите партии. Време е да напишем заедно историята. Това заяви македонският премиер Зоран Заев на пресконференция след провеждането на референдума за Договора от Преспа, предаде БГНЕС. Според македонския премиер, „златното време“ се изразява в това, че страната ще се присъедини към ЕС и това ще даде мощен тласък за нейното икономическо, социално и културно развитие.
Заев още веднъж отбеляза, че членството на Македония в НАТО и ЕС нямат алтернатива. Той посочи, че Македония е демократична страна. Необходими са 80 депутати, за да бъдат направени промените в Конституцията. Ако не се съберат тези гласове, тогава може да има избори, но това не е основната опция.
„Депутатите трябва да остават своите политически пристрастия и да гласуват. Нека не си играем игри с бъдещето на нашата страна и деца. Ако нямаме мнозинство, трябва да направим избори“, каза още македонският премиер Имаме успешен референдум, категоричен бе Заев.
„Ако имате мнозинство от над 90%, които са гласували със „за“, това е успех. Нямам никакво намерение да подавам оставка“ след подобен резултат, който не е постиган никога в историята на Македония, на нито едни избори, подчерта македонският премиер. Тези думи на Заев бяха посрещнати с бурни аплодисменти и скандирания на неговото име.
Зоран Заев съобщи, че в референдума са участвали около 659 000 души. От тях 600 000 са подкрепили Договора от Преспа. Приятелството с Гърция трябва да бъде подкрепено, защото отваря само добри перспективи за гражданите на двете страни, каза Заев. Вярвам, че и гръцкият парламент също ще свърши своята работа и ще подкрепи Договора. Само така се гради приятелство, добави той.
Заев обеща да се срещне с ръководството на ВМРО-ДПМНЕ и Християн Мицкоски. Според него, политиците трябва „сериозно да запретнат ръкавите и да изпълнят ясната воля на мнозинството от гражданите“.
„На ред е парламентът, той трябва да вземе решение. Изборите са краен вариант. Но всички трябва да знаят, че няма алтернатива, няма План Б, друг по-добър договор с Гърция няма и не може да има. Време е за решение за гражданите и за Македония. Гражданите ни дадоха ясна и кристална поръка какво да направим“, подчерта Заев.
През следващите няколко дни той ще направи усилия за постигане на мнозинство от две трети в парламента за приемането на конституционните промени. "Ако не успеем, отиваме към предсрочни парламентарни избори... Ако спазим всички срокове, те могат да се проведат в края на ноември", добави Заев.
Политическите сили и референдума
Председателят на македонския парламент Талат Джафери високо оцени политическата култура на своите съграждани, които са гласували без инциденти. „Гражданите днес полагат основите на бъдещата Македония. Гласът на суверена е този, който решава за бъдещето на тази страна. Надявам се, че решението на суверена ще бъде в посока на по-добро бъдеще за всички граждани на Македония“, заяви той.
Лидерът на ДСИ Али Ахмети смята, че сега парламентът трябва да вземе важното решение относно промените на Конституцията, които се налагат от подписването на Договора с Гърция. Той обеща да гласува със „за“. Според него страната не се нуждае от предсрочни парламентарни избори.
Единствено Християн Мицкоски от ВМРО-ДПМНЕ интерпретира резултатите от референдума като поражение за управляващите. Според него, Македония е гласувала против Договора от Преспа. "Тук живеят македонци, нашата идентичност е македонска, нашият език е македонски, нашите предци са били македонци", каза Мицкоски.
НАТО, Европа и Гърция приветстваха договора
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг потвърди, че вратите на Алианса остават отворени за Македония, но преди това всички законодателни промени трябва да бъдат направени.
„Поздравявам положителното гласуване на референдума в Македония. Призовавам всички лидери и партии да работят конструктивно и отговорно, за да закрепят това историческо решение“, написа Столтенберг в Twitter. Еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан заяви, че огромното мнозинство от гражданите на Македония са казали „да“ на Договора от Преспа и на евроатлантическото бъдеще на страната.
Той изрази надежда, че политиците ще се отнесат с необходимата отговорност и ще последват волята на народа. В същото време дипломатически източници от Брюксел се надяват, че опозицията от ВМРО-ДПМНЕ "ще бъде по-конструктивна от досега" и че ще подкрепи институционалната процедура.
Гръцкият премиер Алексис Ципрас проведе телефонен разговор с македонския си колега Зоран Заев. Той поздрави Заев за „смелостта и решителността му“ да изпълнява Договора от Преспа. В изявление на гръцкото външно министерство също се подчертава, че голямото мнозинство от излезлите да гласуват на референдума са казали „да“ на споразумението.
Единствено основната опозиционна партия „Нова демокрация“ се обяви против Договора, който смята за вреден за Гърция, и обеща, че ще работи срещу него.
Избирателна активност
Огромното мнозинство от македонските граждани подкрепиха Договора от Преспа на вчерашния референдум. 91.37%, или 593 315 граждани, са гласували „за“, докато само 5.64%, или 36 596, са били „против“.
Невалидните бюлетини са 2.99%. Това показват данните при 97% обработени избирателни протоколи, съобщиха от Държавната избирателна комисия (ДИК). Избирателната активност е била 36.79%, гласували са 649 376 души.
В Република Македония се проведе референдум, на който гражданите трябваше да отговорят на въпроса дали одобряват започването на преговори за членство в НАТО и ЕС чрез приемането на Договора с Гърция, който бе подписан на 17 юни в Преспа. Допитването има консултативен характер. Договорът от Преспа не предвижда задължително провеждане на референдум.