Хайде да поговорим за това как да се научите да сподявате гнева си и да контролирате собствените си агресивни проявления.

Как? Като вникнете в същността на критичния момент, казва Наталия Гаевская, семеен психолог.

С какво можем да сравним гнева? С внезапен взрив с голяма сила? Или с лавина, която разрушава всичко по пътя си?

Всеки от нас е имал работа със собствения си гняв, когато вътрешното напрежение е толкова голямо, че нямате сили да го удържите. И се взривявате. Викове, обвинения, претенции, желание да чупите и да повреждате, да удряте, да блъскате, да хапете и да драскате.

С други думи – търсите начин да се разтоварите, за да изчезне непоносимото напрежение.

Всъщност, гневът, сам по себе си, е само върхът на айсберга. В действителност, той е един от най-древните механизми за защита. Става дума за продължителни ситуации, в които сте принудени на практика постоянно да чувствате срам, вина, обида, завист, ревност и т.н.

В същото време нямате възможност да повлияете на ситуацията.

Какво означава гладът ви за определени храниЗащо искате пица през нощта?


В следващия момент идва мигът, в който не можете да удържите натрупаното. Гневът се излива. Този механизъм на защита позволява да възстановите нарушените граници, да защитите собственото си пространство и ясно да демонстрирате на другите, че в отношенията помежду ви има проблеми.

Може да се справите със собствения си гняв, като не разрушавате себе си и другите. Пробвайте да си зададете следните въпроси:

1. Какви са били моите очаквания по отношение на действията на другия човек, спрямо когото е отправен гневът ми? Как трябваше да се развие ситуацията?

2. Доколко приемам чуждото право на свобода да се постъпва според собствените желания, особено в случай че това не съвпада с моите собствени желания?

3. Доколко моите очаквания са реалистични?

4. Длъжен ли е другият човек да удовлетворява моите желания?

5. Какви са последствията от моя гняв – за мен и за околните? Мога ли да ги компенсирам, и ако да, как?

6. Мога ли да променя своите очаквания? Ако не, то какво ми пречи да го направя?

7. По какъв друг начин мога да елиминирам напрежението вътре в себе си?

За да постигнете максимален резултат, запишете отговорите си и ги анализирайте.

Помнете, че гневът е само енергия. Вие решавате дали да я използвате, за да рушите себе си и другите, за да защитавате личните си граници или за да градите нещо ново.