Мексико обмисля легализацията на опиума за медицински цели
Министърът на отбраната на Мексико заяви, че легализацията на опиума би могла да помогне за разрешаването на проблема с насилието, което нарасна в страната през последните години.
По време на церемония по откриването на военна база в град Телолоапан в североизточния щат Гереро, генерал Салвадор Сиенфуегос заяви, че легализацията на опиума за научни и медицински цели "вече се обсъжда."
"Смятам, че това може да бъде начин за справяне с проблемите с насилието," заяви той пред журналисти. Генералът обаче каза, че има опасения относно "сигурността на фермерите", които ще спрат да продават опиум на наркотрафикантите и вместо това ще снабдяват правителството "за производството на морфин, използван като болкоуспокояващо."
Щатът Гереро е един от основните производители на опиум в Мексико, както и един от щатите с най-много насилие. През последните години армията е унищожила хиляди акри с насаждения там, но върховенството на закона е слабо, престъпните групировки надделяват, а фермерите, които често нямат други опции за поминък, продължават да отглеждат забранената култура.
През 2016 г. губернаторът на щата Хектор Астудийо предложи легализирането на опиума за медицински нужди с цел отнемане на част от бизнеса на престъпните групировки. Тогава Астудийо каза, че смята, че "това ще помогне много за намаляване на нивото на насилие."
По-рано през годината Астудийо подкрепи предложение на правителството за декриминализиране на отглеждането на опиев мак. Олга Санчез, която ще заеме поста министър на вътрешните работи в началото на декември, е заявявала, че администрацията ще обсъди въвеждането на регулации за отглеждането на опиум за фармацевтична употреба.
"Време е," каза Астудийо през юли, няколко седмици след категоричната победа в президентските избори на Андрес Мануел Лопез Обрадор. "Радвам се, че най-накрая ще се потърси нов подход към опиевия мак."
През август законодатели от щата Гереро изпратиха до федералния конгрес проектозакон за легализирането на отглеждането, производството и продажбата на опиум.
"Това е тема, по която ще трябва да се проведе дебат. Принципо, на мен ми се струва правилно," заяви Сиенфуегос през миналата седмица. "Това е предложение, което губернаторът на щата Гереро е отправял и преди. Ще трябва да видим как ще се получат нещата."
Сиенфуегос е най-високопоставеният мексикански военен ръководител, който контролира хиляди военни, които ежедневно биват изпращани на улицата, за да се борят с престъпността, както и да изкореняват незаконните насаждения.
Той е критикувал този начин на използване на армията в миналото, но коментарите му от петък са първите по рода си от високопоставен служител на министерството на отбраната.
Гереро е един от мексиканските щати с най-много насилие. Нивото на убийствата там нарасна от 56.5 на 100 000 души през 2015 г. до 61.6 през 2016 г. и до 64 през 2017 г.
Броят на жертвите на убийства в щата пък се увеличава от 2 016 през 2015 г. до 2 213 през 2016 г. и 2 522 през миналата година. Със 1 707 убийства до август, през тази година Гереро е на път да надмине броя за миналата.
Насилието в щата отдавна се дължи на разпределението на територии, свързани с различни маршрути за трафик на наркотици.
Тези маршрути включват наземен коридор до Мексико Сити, който се намира североизточно от щата, както и водните маршрути през Акапулко, който се превърна в един от най-опасните градове в света.
Мексико е третият най-голям производител на опиум в света, след Афганистан и Мианмар, а 60% от производството се счита, че идва от Гереро.
В търговията с опиум в Гереро се смята, че участват около 100 000 души, въпреки че в и без друго бедния регион в момента има криза заради падащите цени на опиума.