Великобритания ще облага приходите на интернет гигантите
Великобритания обмисля да въведе данък върху дигиталните услуги, предлагани от технологичните гиганти като Alphabet и Facebook, съобщава Bloomberg.
Идеята за новия налог бе обявена от британския финансов министър Филип Хамънд, който е на мнение, че с нея в хазната ще влязат допълнителни 400 милиона паунда (над половин милиард щатски долара). По думите му мярката е насочена към големите корпорации, а не към потребителите и малките и стартиращите технологични компании.
"Предстоят консултации около детайлите, за да сме сигурни, че ще направим нещата както трябва и да гарантираме, че Великобритания ще продължи да бъде най-доброто място за стартиране на технологичен бизнес. Очаква се новият данък да влезе в сила от 2020 година", обяви още Хамънд.
Ако идеята се превърне в реалност, Великобритания ще изиграе ролята на "пионер" в облагането да дигиталните услуги. Европейската комисия също обяви по-рано тази година, че обмисля въвеждането на подобен данък, в размер на 3% от приходите от реклама и разпространение на данни, генерирани на територията на ЕС, но тепърва предстои той да бъде одобрен от отделните държави-членки. Някои от тях, като Чехия, открито се обявиха против "дигиталния данък", тъй като са на мнение, че цената на администрирането му ще надхвърли потенциалните приходи в хазната.
Британският финансов министър Филип Хамънд заяви, че Великобритания е готова да пристъпи към официалното въвеждане на новия налог, дори в случай, че Европейският съюз се откаже от него. В Обединеното кралство той ще важи единствено за компаниите с годишен оборот от поне 500 милиона паунда. Приходите от определени дейности ще бъдат таксувани с 2% от оборота.
До този момент представителите на Alphabet (компанията майка на Google), Twitter и Facebook не са изразили официалното си становище по темата.
Европейските технологични компании, като Spotify, Booking.com и Rovio (създателите на Angry Birds), също споделиха опасенията си от негативните ефекти, които новият налог ще окаже върху бизнеса. Според тях европейските компании ще бъдат несправедливо "наказани", тъй като платените от тях суми ще бъдат непропорционални на това, което данъчните ще взимат от американските интернет гиганти.
Първоначалните планова на Брюксел предвиждат новият данък да важи само за компаниите, които имат глобален оборот от над 750 милиона евро и приходи на територията на ЕС от поне 50 милиона. Според еврочиновниците това изключва абсолютно всички, освен най-големите интернет компании в света. Според Еврокомисията приходите от новия налог ще достигнат 5 милиарда евро годишно.
Един от най-запалените привърженици на идеята за "дигиталния данък" е френският президент Еманюел Макрон. Той поддържа тезата, че в момента глобалните технологични лидери не плащат достатъчно данъци в Европа, въпреки че генерират голяма част от приходите си именно на Стария континент.
Във Великобритания също се чуват критики по отношение на облагането на дигиталните услуги. "Решаването на въпроса за дигиталното облагане без координация с водещите ни глобални партньори, като ЕС и САЩ, ще задълбочи изолационистката позиция, в която Великобритания и без това се намира. Това е нещо, което в момента не можем да си позволим", смята Ръс Шоу от Tech London Advocates, цитиран от Bloomberg.
Представители на някои от по-малките технологични компании на Острова обаче привестваха идеята, тъй считат, че тя ще им позволи да бъдат по-конкурентоспособни на световните интернет гиганти.
Редица международни организации, в това число Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и Г20, се опитват да разработят механизми, които да ограничат избягването на данъчното облагане, особено от страна на най-големите софтуерни и интернет компании. Според британския финансов министър Филип Хамънд международното сътрудничество е най-добрия подход към проблема, но според него преговорите на глобално равнище се развиват твърде бавно, а Великобритания не може да си позволи да чака.
Той заяви, че ако до април 2020 година групата на Г20 успее да изработи по-добро фискално предложение, Лондон ще се съобрази и ще приложи него, вместо собствените си планове за "дигитален данък".