Футболен брекзит надига глава в Англия
Големите английски футболни клубове търсят начин да защитят достъпа си до чуждестранни таланти в битка, спокойно можеща да се нарече „футболен брекзит”.
Отборите от Висшата лига по футбол на Англия посочват пред местната футболна асоциация, че не планират да намалят броя на чужденците в съставите си, разкриват двама неназовани източници на Bloomberg.
Клубовете са притеснени, че ако сторят това, ще отслабят качествата си и няма да могат да се конкурират успешно в европейските футболни турнири. Освен това, атрактивността на местното първенство ще намалее от гледна точка на медиите, които плащат сериозни суми за права за излъчване и прочее, посочват източниците, без да искат да бъдат споменавани, тъй като не са оторизирани да дават публични изявления.
Коментарите са направени по време на среща, проведена в четвъртък тази седмица, с изпълнителния директор на федерацията Мартин Глен, който предложил да се намали броят на чуждестранните играчи в отборите (състоящи се от 25 души) от 17 на 12.
Играчите, родени на Острова, понастоящем оформят едва 30% от изиграните минути в първото ниво на английския футбол, което е доста малък дял спрямо останалите европейски лиги. Поради това британската федерация иска да увеличи броя на местните футболисти, което ще помогне и на националния отбор на страната.
Сблъсъкът межди Висшата лига на Англия и футболната федерация на страната за броя чуждестранни таланти продължава дълги години, като сега, на фона на брекзит, властите искат най-накрая да се намери решение.
Причина за това е, че Великобритания ще си върне контрола над това кой може да работи в страната след излизането от ЕС, което провокира местната федерация да натисне за решаването на проблема с големия брой чужденци по футболните терени.
След брекзит Висшата лига иска свободата да привлича футболисти от всички точки по света. Понастоящем, клубовете могат да привличат свободно играчи, разполагащи с европейски паспорт, но за всички останали се изисква виза.
„Давайки свобода на клубовете да привличат всеки, който си искат, независимо от опита и националността му, ще бъде напълно в разрез с процесите по имиграция, които вървят в страната”, казва Андрю Оснърн, специалист по имиграцията в адвокатската кантора Lewis Silkin. „Няма индустрия с такава свобода на действие”, добавя той.
Споразумението за излизане от ЕС, което премиерът на страната Тереза Мей постигна, запазва общите търговски европейски правила, но дава опция за по-широк контрол от гледна точна на имиграционните процеси.
Висшата лига и федерацията на страната отказват коментар относно проведената среща. Правителството изисква от двете организации да излязат с предложения за промяна на визовата политика относно чуждестранните играчи, след като страната напусне ЕС.