Ноември приключва разнопосочно за азиатските борсови индекси
Азиатските борсови индекси се движат разнопосочно в последната борсова сесия за ноември в очакване на новини от срещата на Г20 в Аржентина, която започва днес.
Фокусът на вниманието е насочен най-вече към разговорите между президентите на САЩ и Китай Доналд Тръмп и Си Дзинпин, от които се очаква да намерят решение на търговския конфликт между двете водещи световни икономики.
Японският индекс Nikkei 225 отстъпи с минималните 0.1% в сутрешната търговия. На отрицателна територия се движеше и австралийският S&P/ASX 200, който се понижи с около процент и половина. В Южна Корея KOSPI бележи спад от 0.8 на сто.
Сред инвеститорите в Китай и Хонконг обаче преобладават позитивните настроения. Hang Seng се повишава с 0.4 на сто, а Shanghai Composite бележи ръст от 0.1 на сто.
Повечето анализатори са на мнение, че шансът за постигане на договорка между Тръмп и Си Дзинпин е минимален, макар че по-рано тази седмица американският президент заяви, че е "на път да постигне нещо с Китай".
Официални представители на двете държави от седмици работят за постигането на сделка, която да удовлятворява търговските интереси и на Пекин, и на Вашингтон. До този момент обаче няма кой знае какъв напредък, припомня Bloomberg.
По-рано днес бяха публикувани и данните за промишлената активност в Поднебесната империя, които се оказаха малко по-слаби от очакваното. PMI индексът за ноември е на ниво от 50 пункта, което се счита за неутрална стойност между експанзията и свиването на дейността на промишлените предприятия.
Очакванията на експертите бяха за стойност от 50.2 пункта.
На валутните пазари йената поскъпна с 0.1% спрямо щатския долар, до ниво от 113.42, а британската валута леко поевтиня с 0.1 на сто, до 1.2779 паунда за долар. Еврото остана без промяна на равнище от 1.1392 спрямо долара.
Петолът отчете лек ръст на стоковите пазари заради слуховете, че Русия вероятно ще предприеме съкращаване на добивите преди срещата на ОПЕК следващата седмица. По информация на Reuters Москва е постигнала договорка със САудитска Арабия и ще намали производството си в опит да подкрепи цените на "черното злато".
Държавите от ОПЕК трябва да вземат решение дали ще намалят квотите за добив през следващите шест месеца. Предложението на Рияд е те да бъдат съкратени с 1 милион барела, до общо 1.4 милиона барела дневно.
На срещата на Г20 президентът на Русия Владимир Путин ще се срещне със саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман, а петролните добиви вероятно ще бъдат централна тема на разговорите помежду им.
Американският президент Доналд Тръмп вероятно също ще сподели своето мнение, тъй като той открито изрази несъгласието си с идеята за намаляване на добивите. По думите му държавите от картела не трябва изкуствено да се опитват да ограничават предлагането.
Тази сутрин фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през януари поскъпнаха с 0.1 на сто, до ниво от 51.52 долара за барел, а сортът Брент добави 0.4%, до 60.12 долара за барел.