Животите, които един от най-големите измамници съсипа
Малцина бяха хората извън Уолстрийт, които бяха чували за Бърнард Мадоф, преди той да признае за огромната си измама през 2008 г.
В десетилетието след това той се превърна в олицетворение на алчността и в едно много познато лице. Мадоф и най-пориближените му хора се появиха в книги, филми и дори в театрална пиеса.
Ето какво стана с тях.
Ответникът
Бърни Мадоф навърши 80 години през 2018 г. Той е отбелязал събитието скромно в затвора със среден режим на охрана Бътнър в щата Северна Каролина, където е в 10-ата година от своята 150-годишна присъда. Неговият дългогодишен адвокат Айра Лий Соркин твърди, че е горовил с Мадоф по-рано през годината.
"Той поддържа ума си активен. Справя се окей, доколкото може да се очаква някой да е окей, когато знае, че ще умре в затвора."
Мадоф ограничи контактите си с медиите и не е отговорил на множество имейли от CNBC преди 10-ата годишнина от ареста му на 11 декември 2008 г. В интервю през 2013 г. той заяви, че животът зад решетките се оказва не толкова стресиращ, колкото този на Уолстрийт.
"Все едно си в армията, само че не се притесняваш, че може да те убият", казва Мадоф.
В имейл през 2015 г. обаче той пише: "Справям се някакси тук. Семейството ми ми липсва ужасно много. Как се озовах в този кошмар?"
Съпругата
Съпругата на Мадоф, която е и неговата ученическа любов - Рут, не бе въвлечена в престъпленията на съпруга си. Тя обаче се съгласи да се откаже от активи за около 75 млн. долара на нейно име, в това число и апартамента им в Манхатън.
След постигнатото споразумение с правителството, тя остана с 2.5 млн. долара, което й позволяват да живее относително скромно в Олд Гринуич, Кънектикът.
В едно от малкото й интервюта тя заявява пред NBC през 2011 г., че не е знаела нищо за финансовата пирамида на съпруга си.
Тогава тя също така каза, че е прекъснала всякаква връзка със съпруга си по настояване на синовете им. Двамата обаче все още имат сключен брак, а Бърни Мадоф казва пред CNBC през 2013 г., че все още се свързва с Рут по сериозни семейни въпроси.
Синовете
В достойно за пиеса на Шекспир развитие по скандала, нито един от двамата синове на Мадоф не е сред живите днес. По-големият син Марк се обеси през 2010 г., на втората годишнина от признанието на баща си. Той бе на 46 г., а двегодишният му син спеше в съседната стая.
И Марк, и Андрю твърдяха, че не са знаели нищо за престъпленията на баща си, но Марк изглежда е сметнал, че никога няма да може да загърби напълно скандала.
Андрю умира четири години по-късно на 48-годишна възраст, след дългогодишна битка с мантелноклетъчен лимфом - рядка форма на рак, която обикновено засяга мъжете над 60 г.
Срещу двамата синове така и не са повдигнати обвинения, но според назначения от съда ликвидатор на фонда на Мадоф - Ървинг Пикард, те са получили милиони долари, които е трябвало да знаят, че са незакони приходи, добити чрез измама.
През 2017 г. Пикард и Министерството на правосъдието постигнаха споразумение на стойност 23 млн. долара с управляващите наследството на двамата синове, като парите ще бъдат върнати на жертвите на финансовата пирамида.
Семейството
Като директор „Вътрешен контрол“ в инвестиционната компанията на по-големия си брат, Питър Мадоф е бил в позиция да знае много тайни. Той обаче твърди, че измамата на неговия брат не е една от тях.
Въпреки това, по-младият Мадоф се призна за виновен през 2012 г. по обвинение във фалшифициране на документи и заговор за измама. Той получи 10 години затвор и се очаква да бъде освободен през 2021 г.
Дъщерята на Питър - Шейна, също е работила в отдела за вътрешен контрол в компанията на Мадоф. Тя за кратко породи съмнения, когато стана ясно, че е омъжена за адвоката към щатсата Комисия по ценни книжа (SEC) и борси Ерик Суонсън и че връзката им датира от 2003 г.
Последвало разследване не установи тяхната връзка да е оказала влияние на контрола на комисията над компанията на Мадоф и нито един от тях двамата не бе обвинен.
Днес Шейна работи като инструктор по йога. Суонсън пък напуска SEC през 2006 г. и в момента е директор в XTX Markets.
Основният свидетел
Бърни Мадоф винаги е твърдял, че е действал сам, но властите искаха да докажат, че това няма как да е истина. За да се случи това обаче, им бяха необходими свидетелски показания от вътрешен източник, а Франк ДиПаскали отговаря идеално на това описание.
ДиПаскали - главен финансов директор и дясна ръка на Мадоф, се призна за виновен по 10 обвинения през 2009 г. и започна да пее като канарче.
В продължение на две седмици в края на 2013 г. ДиПаскали разказва пред съдебните заседали по делото срещу петима бивши служители на Мадоф как в продължение на години те са заговорничели, за да заблужават разследващите власти.
В един от случаите те изготвят купчина фалшиви документи за проверка на SEC в офиса им, като след това ги оставят в хладилник, за да прикрият факта, че те току-що са излезли от принтера. Той също така разказва как заедно с другите подхвърляли листата из офиса, за да може след това да изглеждат сякаш са стара документация.
ДиПаскали бе заплашен от до 125 години затвор за престъпленията си, но той умира от рак на белите дробове през 2015 г., четири месеца преди да чуе присъдата си.
Служителите
Свидетелските показания на ДиПаскали решава съдбата на така наречената Петорка на Мадоф - служители в инвестиционната му компания, която е в сърцето на финансовата пирамида.
Даниел Вонвентре е заемал поста директор, отговарящ за дейността. Анете Бонджорно, един от най-дългогодшните служители на Мадоф, се присъединява към компанията веднага след като завършва гимназия. Тя ряботи известно време като лична секретарка на Мадоф, а след това става портфейлен мениджър.
Джоан Крупи е била инвестиционен консултант, а Джордж Перез и Джером О‘Хара създават компютърните програми, които Мадоф използва, за да фалшифицира борсови сделки.
И петимата са осъдени през 2014 г. по най-различни обвинения, въпреки че никой от тях не е обвинен в това, че е знаел за измамата на Мадоф. Крупи, О‘Хара и Перез вече изтърпяха присъдите си, Бонджорно може да излезе от затвора още следващата година, а Бонвентре се очаква да бъде освободен през 2023 г.
Банката
Мадоф няма как да е извършил всичко това без помощта на банки, а предпочитаната от него финансова институция е била J.P. Morgan Chase. Докато Мадоф обяснявал на клиентите си, че инвестира парите им в ценни книжа, той всъщност депозирал предоставените му средства в сметка в Chase.
Според разследващите органи, от Chase е трябвало да знаят, че банката се използва за извършване на измама и през 2014 г. й повдигнаха две обвинения за това, че не е упражнила достатъчен контрол. Впоследствие властите обявиха, че ще свалят обвиненията, ако в рамките на две години банката промени правилата си за вътрешен контрол и плати 2.6 млрд. долара глоби.
Споразумението не налагаше на банката да обявява публично какви промени е направила, но през 2016 г. федералните власти изпълниха своята част от сделката. Обвиненията срещу банката бяха свалени, след като тя е въвела неопределени реформи и е платила парите, които се равняват на приходите й за около 10 дни.