Британската финтех компания Revolut взе банков лиценз за Европа
Британската финтех компания Revolut вчера спечели голяма победа по пътя си към стъпването на европейския банков пазар.
От Revolut обявиха, че са получили банков лиценз от Европейската централна банка (ЕЦБ), който ще започнат да използва от следващата година на ключови пазари, като Великобритания, Франция, Германия и Полша.
Лицензът ще позволи на финтех компанията да предлага услуги, които обикновено се предлагат от традиционните банки, в това число текущи сметки, потребителско и фирмено кредитиране и овърдрафт.
Клиентите също така ще могат да депозират заплатите си директно в сметки на Revolut, като до 100 000 евро от депозитите ще бъдат гарантирани от Европейската схема за гарантиране на депозитите.
Това е първият банков лиценз, който Revolut получава. От компанията обявиха, че ще са й необходими между 3 и 6 месеца, за да започне да използва лиценза в Европа.
Основателят и главен изпълнителен директор на Revolut Ник Сторонски заяви пред CNBC по-рано през седмицата, че банковият лиценз ще бъде "един от многото". Според Сторонски, компанията планира да кандидатства и за британски банков лиценз.
"Ако се стигне до „твърд брекзит“, определено ще имаме нужда от лиценз за Великобритания," казва той.
Revolut е сред нарастващия брой дигитални банки, които получават банкови лицензи, като част от тенденцията, при която финтех компаниите се конкурират все повече с традиционните компании от финансовия сектор.
Британските Monzo и Starling получиха банкови лицензи във Великобритания, докато германската N26 се сдоби с европейски банков лиценз през 2016 г.
Базираната в Лондон Revolut вече предлага на своите над 3 млн. клиенти предплатена дебитна карта и текуща сметка, както и някои допълнителни услуги, като търговия с криптовалути и чуждестранна валута. От компанията твърдят, че откриват между 8 000 и 10 000 сметки всеки ден.
През април Revolut финализира набирането на 250 млн. долара финансиране, с което пазарната оценка на компанията достигна 1.7 млрд. долара. Строноски е заявявал, че целта му е да привлече 100 милиона клиенти, като "най-добрата дигитална банка в света," предлагайки всички необходими услуги на потребителите, за да управляват финансите си.
Компанията планира да разшири дейността си в САЩ през 2019 г., както и да достигне до Канада, Сингапур, Япония, Австралия и Нова Зеландия.
Финтех секторът е изправен пред сериозна конкуренция не само от страна на стартъпите, но и от големите банки, които искат да направят поне част от дейността си дигитална.
Дигиталната банка на Goldman Sachs - Marcus, стартира дейност във Великобритания по-рано през годината и вече има 100 000 клиенти, заяви управляващият й директор пред CNBC през ноември.
Много от финтех компаниите в Европа отчитат голям ръст по отношение на броя на потребителите, но изпитват затруднения да генерират печалби. Сторонски е оптимист, че технологичните компании, като Revolut, могат да бъдат печеливши в сектора на финансовите услуги.
"Ние можем да правим това, което банките правят, само че 10 пъти по-евтино," казва той.