Автоматизацията изтласква жените от пазара на труда
Малък дял от жените по света полагат труд.
Това посочват изследователи на Световния икономически форум (WEF), цитирани от CNN.
Според доклада на WEF, разликата между възнагражденията на мъжете и жените по света леко се свива, когато говорим за заплати и проникване на дамите на висши мениджърски позиции. Анализаторите обаче открояват един друг проблем пред равното заплащане и достъпът до труд на дамите по света – автоматизация.
Според доклада, автоматизацията има негативен ефект върху професии, практикувани предимно от жени. В същото време, малък брой жени работят в развиващите се индустрии, където се изискват по-специфични качества в сфери, като наука, технологии, инженерство и математика.
Проучване, реализирано в партньорство с LinkedIn, показва, че едва 22% от експертите по света, които участват в разработването на изкуствен интелект, са жени.
„В епохата, в която човешките качества са все по-важни и се допълват с технологиите, не можем да си позволим да се лишим от таланта на жените в сектори, където талантите са дефицит“, казва основателят на WEF Клаус Шваб.
Според организацията, има и други потенциални обяснения за слабото проникване на дамите на трудовия пазар, като те могат да се търсят в недостиг на социални услуги, като целодневна грижа за деца и възрастни хора.
Проникването на дамите на висши мениджърски позиции се осъщестява с добри темпове, като по света вече 33% от мениджърите, както в частните, така и в държавните институции, са жени.
Според WEF, за да се затвори ножицата в заплащането между мъже и жени, ще са нужни 202 години при сегашните темпове. Разбира се, всичко е условно и зависи от много фактори.