Полина Стойкова: Вече не се купува имот на всяка цена
Каква бе 2018 г. за пазара на недвижими имоти у нас? Какви са очакванията на специалистите за новата 2019 г?
Вижте интервюто на Полина Стойкова, изпълнителен директор на BULGARIAN PROPERTIES, за Profit.bg.
Динамична година със забавяне на темпа на ръст на цените на имотите. Така ли накратко можем да определим 2018 г.?
Бих казала, че приключваме една стабилизираща година за имотния пазар, през която за пръв път от 10 години насам всички населени места и сегменти от имотния пазар се движеха синхронно в положителна посока.
Градските пазари продължават да се развиват много динамично, като всички показатели са във възходяща посока (обеми сделки, цени, предлагане). Разликата е, че възходящите тенденции при цените са доста по-умерени от тези през 2016-2017 г.
Това се вижда особено ясно в София, където средните цени забавиха своя темп на растеж още в началото на годината.
Големи ръстове през 2018 г. наблюдавахме в Пловдив, Русе и някои от другите областни градове, но и там вече се забелязват тенденции за забавяне на растежа и уравновесяване на пазарите.
Как отчитате Вие 15-ата си година на пазара у нас?
За нас 2018 г. беше изключително успешна, може би една от най-успешните години в историята на компанията. Това е резултат, постигнат както на базата на опита и лидерските ни позиции, които неведнъж сме доказвали през годините, но и благодарение на благоприятните пазарни условия.
Може би за първи път в новата история на имотния пазар имаме такива добри параметри на състоянието му. Досега всичко беше по-скоро стихийно, пазар на големи крайности, докато сега вече имаме баланс и пазар, който позволява налагането на професионални практики и устойчиви модели на работа с клиенти и партньори.
Определящи в момента за развитието на пазара са фундаментални фактори, като растящи доходи, ниска безработица, вътрешна миграция към големите градове, достъпно банково финансиране и положително икономическо развитие като цяло.
Промени ли се нагласата на купувачите и продавачите през последните 2-3 г.?
Основната разлика е, че вече не се купува на всяка цена, стига да е ново строителство, а се сравняват много оферти, изчаква се и се взимат по-бавно решенията за покупка. Това е нормално при избора, с който разполагат в момента купувачите, и е положително като цяло, тъй като държи цените близо до дългосрочните им стойности.
Все още не можем да достигнем цените от 2008 г., възможно ли е това да се случи през 2019 г.?
Може би ще останем малко под нивата от 2008 г. и през 2019 г., тъй като виждаме, че вече от около 1 година цените в София не успяват да преминат през поредната психологическа бариера от 1100 евро/кв.м.
През следващите две години картината ще остане много сходна на тази в момента - цените ще търпят леки изменения и ще се движат близо до настоящите си нива. Предлагането ще бъде добро, а купувачите ще имат възможност да избират.
Наскоро една от водещите банки в страната прогнозира сериозни инвестиции в жилищното строителство. Как това ще се отрази на цените на имотите в големие градове?
Задържащо и това вече се вижда. От една страна, предлагането нарасна значително, особено на ново строителство, а от друга - банките стават по-консервативни при кредитирането. И двата фактора ще задържат цените близо до настоящите им нива.
Какви са прогнозите ви за пазарите в по-големите градове – Пловдив, Варна и Бургас?
Подобно на София, и там има голям ръст на жилищното строителство и тенденциите на забавяне на растежа ще се пренесат и към тях. Вече виждаме индикации за това.
Запазва ли се тенденцията от последните години, при която все повече българи се оглеждат и купуват морски и планински имоти?
Не само че се запазва, но мисля, че се развива. Смятам, че все повече българи ще обмислят покупката на втори дом - на море, планина или дори на село. Това важи особено много за хора с професии, които им позволяват да работят от дистанция. Това ще държи активни пазарите и в по-малките населени места и по курортите.
След като хората започнаха активно да пътуват зад граница, много от тях оцениха какви възможности за покупка на имот и качествен живот предлага България и колко струват подобни имоти в другите страни. Това определено задвижва интереса в тази посока.
Популярна ли е България като място за закупуване на имоти от чужденци? Освен от Русия, от кои други държави се наблюдава най-засилен интерес към имотния пазар у нас?
Да, популярна е и има много голям потенциал за развитие в тази посока. В момента привличаме голям интерес от цяла Европа, но няма обособена голяма група от една националност, както преди с пазарите във Великобритания и Русия.
В момента купувачите са отвсякъде по света, но именно това дава възможности за утвърждаване на страната ни сред нови потенциални купувачи.