Климатичните промени ли са разрушили първата империя в света?
Акадската империя, просъществувала от 2350 до 2150 година преди новата ера може би е била разрушена от климатичните промени. Учени от университета в Оксфорд са открили доказателства за това, че обезлюдяването на региона между р. тигър и р. Ефрат преди повече от 4000 години вероятно е предизвикано от мащабно и рязко засушаване, съобщава Daily Mail.
Акадската държава се смята за първата империя в света. Тя е основана в региона на Месопотамия от Саргон Велики, който обединява под своята власт независимите дотогава шумерски градове. Царството му се простира от днешен Южен Ирак до Сирия и Турция, покривайки територии с различен климатичен профил. В северните части на империята земята е плодородна и е използвана за производство на жито и други зърнени култури, докато на юг земеделието е съсредоточено около напоителните канали в делтата на реките Тигър и Ефрат.
Северните райони са били известни и като "житницата на Месопотамия", а продукцията им е била ключова за изхранването на армията на Акадската империя. Оказва се обаче, че в същото време е и силно зависима от количеството на валежите.
Според професорът по археология Харви Вайс от университета в Йейл колапсът на империята преди повече от четири хилядолетия е предизвикан именно от продължителното засушаване в региона. Разкопките на неговия екип показват, че крахът на империята съвпада с период, в който богатите почви от миналото са изместени от пясъчни навявания, подсказващи за мащабната климатична промяна.
До този момент обаче неговата теза не се приемаше единодушно от историците. Новите доказателства обаче подкрепят теорията му.
Палеонтолозите от Оксфорд са изследвали състава на сталактитите и сталагмитите в пещерата Гол-е-Зард, разположена в планината Дамаванд в Иран. Според тях той представлява детайлна карта на пясъчната "активност" отпреди 4000 години. Пещерата се намира на няколкостотин километра от границите на някогашната Акадска империя, но точно по посока на въздушните течения. По тази причина по-голямата част от пясъчните натрупвания там идват именно от Сирия и Ирак.
Този пустинен пясък е с по-високо съдържание на магнезий от местните варовикови образувания и може да се използва за определяне на нивата на запрашаване на въздуха в определени периоди от време. С помощта на този метод са идентифицирани две по-продължителни засушавания в периода от 4500 до 4000 година пр. н. е. Първото е продължило 110, а второто, което съвпада хронологически с разпада на империята на Саргон - 290 години.
По тази причина Вайс и неговите колеги смятат, че климатичните промени са изиграли решаваща роля в съдбата на първата световна империя. Нейният крах е последван от масови вълни на миграция от север на изток, които са посрещнати със съпротива от местното население. Между реките Тигър и Ефрат дори е построена 180-километрова стена, наречена "Преградата за аморитите", която до голяма степен напомня стратегиите, налагани и от днешните политически лидери, пише изданието.