Цените на кокосовото масло паднаха с повече от 50%, след като суровината, която е с високо съдържание на наситени мазнини, изпадна в немилост в кухни и заводи.

В последните години Американската асоциация по сърдечно-съдови заболявания и други организации оспорват здравните ползи от кокосовото масло, а това навреди на търсенето.

В добавка, падащите цени на суровия петрол и на други алтернативни растителни масла направиха кокосово масло за промишлени цели не толкова рентабилно като съставка в козметичните продукти и в биодизела.

Цената на едро на кокосовото масло за промишлени цели е била средно 786.72 долара за метричен тон през ноември, което е с 58% под върха от 1 869.76 долара, достигнат през юни 2017 г., сочат данни на Световната банка.

Кокосовото масло за промишлени цели, което се добива от бялата сърцевина на кокосовия орех, често се извлича с химикали и се използва за производството на храни, биодизел и козметични продукти.

Консумацията на така нареченото върджин кокосово масло - чиста форма на суровината, която се извлича без топлинна обработка или химикали, се увеличава от 2012 г. насам и става все по-популярна като здравословна храна, което пък повиши цените й.

Хората го използват в напитки, като смутита и като добавка към кафето и го консумират със сладолед, върху препечена филия хляб и в различни печива.

След като мощен тайфун опустоши множество кокосови палми във Филипините — един от най-големите производители на кокосови орехи, повече плантации се появиха в страната и на други места, след като фермерите се опитаха да се възползват от по-голямото търсене.

Кокосовото масло e кокосово масло, растително масло, наситени мазнини, храни, отрова, вредно, здраве


През юни 2017 г. обаче от Американската асоциация по сърдечно-съдови заболявания повдигнаха нови въпроси около ползите от кокосовото масло. Според нея, косовото масло съдържа 82% наситени мазнини, което е по-високо ниво, в сравнение с млечното маслото и говеждата мазнина.

Според асоциацията наситените мазнини в кокосовото масло увеличават липопротеините с ниска плътност, известни още като лош холестерол, при хората, които го консумират. От асоциацията препоръчаха наситените мазнини да съставяват по-малко от 10% от калорийния прием на човек дневно.

В момента кокосовото масло съставлява едва 2% от растителното масло, консумирано по света. Търсенето достигна своя пик, казва Дораб Мистри, анализатор в Godrej International, пред WSJ, добавяйки, че пазарът на екзотични масла “изглежда се движи в тон с това, което привлича въображението на потребителите.”

Според него авокадовото масло в момента се предпочита заради предполагаемите си ползи за здравето.

Според Урон Салум, изпълнителен директор на организацията на страните, отглеждащи кокосови орехи, негативните медийни публикации относно ползите от кокосовото масло са навредили на търсенето. Организацията работи в посока промяна на мнението на потребителите относно ползите за здравето от кокосовото масло, като повишението на нивата на добрия холестерол.

По-ниските цени на кокосовото масло, междувременно, се оказаха благодат за някои компании. Анализарори обаче твърдят, че с понижението на цените на заместващите растителни масла се наблюдава промяна и при по-големите компании, които се насочват към други масла за употреба като суровини или в биодизел.

Американците са използвали 437 000 метрични тона кокосово масло за 12-те месеца до 30 септември, в сравнение с 562 000 метрични тона за годината, приключила през септември 2015 г.

Употребата за промишлени цели, която допринася с две трети към общото количество и включва неща, като почистващи препарати и продукти за дома, направени от кокосово масло, не се променя особено за същия период, така че спадът до голяма степен се дължи на по-ниската индивидуална консумация.