Опасенията около икономическия растеж повлияха на акциите в Азия
Азиатските акции си поеха въздух днес, след като нарастващите признаци за забавящия се световен икономически растеж и опасенията около все още неразрешения търговски конфликт между САЩ и Китай ограничиха апетита на инвеститорите към рискови активи.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI остана почти без промяна, след като вчера нарасна до седемседмичен връх.
Индексът Shanghai Composite за последно отчиташе повишение от 0.1%, след като се колебаеше между положителна и отрицателна територия.
Австралийският основен индекс отчита леко понижение, докато японският Nikkei добави 0.2%.
На Уолстрийт вчера S&P 500, Nasdaq и Dow Jones записаха най-големите си еднодневни понижения в процентно изражение от 3 януари насам.
След резкия спад през декември, щатските акции поскъпваха през по-голямата част от януари, подкрепени отчасти от очакванията за намаляване на напрежението между САЩ и Китай и промяна в нагласите на Федералния резерв по отношение на лихвите.
Това предизвика и инвеститорите в световен мащаб да се насочат към по-рисковите активи.
Пазарните нагласи обаче отново бяха повлияни от появила се в медиите информация, че администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп е отхвърлила предложение от Китай за подготвителни търговски преговори през тази седмица преди преговорите на високо ниво, насрочени за следващата седмица.
Икономическият съветник на Белия дом Лари Къдлоу опроверга информацията, което помогна на щатските индекси да ограничат част от загубите си.
Публикуваните в последните 24 часа данни предвещават трудна година за световната икономика.
Продажбите на жилища в САЩ падат с 6.4% през декември до най-ниското си ниво от три години. Понижението на годишна база е от над 10%, което се случва за първи път от 2011 г.
Ръстът в цените на жилищата се забавя рязко, което е поредното доказателство за загубата на инерция на жилищния пазар.
Канадските фабрични продажби и търговията на едро записаха по-големи от очакваните понижения за ноември, докато в Германия изследване на института ZEW показа подобряване на нагласите сред германските инвеститори през януари, но тяхната оценка на настоящото състояние на икономиката пада до четиригодишно дъно.
Износът и вносът на Япония също не оправдаха предварителните очаквания, като износът записа най-големия си спад от повече от две години.
Както се и очакваше, Централната банка на Япония остави паричната си политика без промяна и занижи прогнозата си за инфлацията.
Преди това от Международния валутен фонд (МВФ) бяха занижили прогнозите си за световния икономически растеж за 2019 и 2020 г., което бе второто понижение в рамките на три месеца. Малко преди МВФ пък Китай обяви, че икономическият растеж на страната се е забавил до най-ниското си ниво от близо три десетилетия.
Цените на щатските държавни облигации тръгнаха нагоре, като лихвата по 10-годишните книжа падна до 2.741%, след като в петък достигна 2.799%, което бе най-високото й ниво от 27 декември.
Еврото поевтиня спрямо долара под тежеста на слабото представяне на икономиката на еврозоната напоследък и опасенията около брекзит.
Еврото се търгуваше срещу 1.1365 долара, след като във вторник падна до триседмично дъно от 1.1336.
Доларът поскъпна с 0.35% до 109.73 йени, възстановявайки изгубеното в предходния ден.
При суровините фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняха с минималните 0.02%, до 52.99 долара за барел, след като цената им падна с 1.9% в предходния ден.