Всяка година на книжния пазар излизат купища книги. Трудно е всяка една от тях да бъде прочетена, пък и няма нужда. Има обаче издания, които определено си заслужават.

Предлагаме на вниманието ви 10 заглавия, чиято премиера предстои през 2019 г.

Януари

1. The Prosperity Paradox: How Innovation Can Lift Nations Out of Poverty, от Клейтън M. Кристенсен, Ефоса Оджомо и Карън Дилън

Бедността е проблем на човечеството, който винаги е съществувал. Кристенсен, професор от Харвард, предлага нов поглед върху него.

Не да се елиминира бедността, а да се създаде траен просперитет. Той призовава предприемачите да направят конкретни стъпки за развиване на икономиките по света.

Февруари

2. Possible Minds: 25 Ways of Looking at AI, от Джон Брокман

Дебат на високо ниво за изкуствения интелект. Ще позволят ли машините на човека да бъде по-добър от сега? Или обратното?

Можем ли да се доверим на машини, които са по-интелигентни от нас? Каква е ролята на хуманността в един свят, управляван от алгоритми?

3. Why Do So Many Incompetent Men Become Leaders? (And How to Fix It), от Томас Каморо-Премузич

Жените превъзхождат мъжете като лидери, показва изследване. Защо тогава сред лидерите жените са по-малко? Една от причините се крие в асоциацията ни с лидерство, за което се изискват мъжки качества, като суперувереност, сила и харизма.

4. Zucked: Waking Up to the Facebook Catastrophe, от Роджър МакНами

Той рано-рано инвестира във Facebook и е ментор на Марк Закърбърг. Изявен критик е на бизнес моделите, културата, технологиите и тенденциите, провокирани от кризата. Тази книга разказва за това което трябва да се направи в името на защитата на демокрацията.

Март

5. Loonshots: How to Nurture the Crazy Ideas That Win Wars, Cure Diseases, and Transform Industries, от Сафи Бахкал

Големите открития изискват две неща. Първо, идея, която е толкова дръзка, че остава на заден план. Второ, огромна група хора, способни да трансформират същата идея от невъзможна към неизбежна.

6. Coders: The Making of a New Art and the Remaking of the World, от Клайв Томпсън

Някои от нас постоянно използват софтуер. Томпсън, автор в изданията The New York Times Magazine и Wired, прави историческо, психологическо и културно разследване на програмистите.

Април

7. Eye Contact: The Power of Personal Connection, от Браян Грейзър

Грейзър е носител на наградата „Оскар“ за филма „Красив ум“. Затова, когато той твърди, че нещо толкова простичко, като визуалния контакт, има ключов ефект върху отношенията между хората и тяхното последващо развитие, започвате да искате да узнаете повече.

В книгата ще прочетете и за срещите му с Бил Гейтс, Еминем, Джордж Уокър Буш, Кейт Мос.

8. Jumpstarting America: How Breakthrough Science Can Revive Economic Growth and the American Dream, от Джонатан Грубер и Саймън Джонсън

Тази книга разглежда темата за потопените в изобилие кътчета на планетата и нищетата, царяща на други места.

15 начина да подобрите живота си През новата година не е лошо да поставите ново начало

9. Nine Lies About Work: A Freethinking Leader's Guide to the Real World, от Маркъс Бъкингам и Ашли Гудал

Традиционното управление на мъдростта съществува, за да установяват организациите контрол върху индивидите, пише Бъкингам.

Сред „лъжите“ той поставя някои „свещени крави“. Например, че хората се стремят към обратна връзка; че имат потенциал; че балансът между личен живот и работа е нещо, което окрилява…

Юни

10. The Infinite Game, от Саймън Синек

Една книга за безкрайната игра. Такъв е шахът, както и Супербол. Някой печели. Друг – не. В бизнеса нещата стоят контрастиращо.

Там винаги нещо се променя. Според Синек от лидерите се изисква не само да разполагат с ресурсите, за да спечелят, но и с волята за това.