Шест са основните митове, в които хората вярват, що се касае до милионерите, смята автор, който за своята книга е проучил 10 000 американски богаташи, пише Business Insider.

Те смятат, че богатите хора не печелят парите си, а ги наследяват, поемат твърде много рискове и имат престижно образование.

Всъщност, ако и вие вярвате в тези твърдения, това може да ви попречи да натрупате ваше собствено богатство, казва Крис Хоган.

„Ако не вярвате, че можете да станете милионер, то тогава никога няма да го постигнете“, пише Хоган.

Той е автор на книжата “Всекидневните милионери: Как обикновени хора изграждат необикновени богатства и как можете да го постигнете и вие".

Книгата, която може да се купи от 7 януари 2019 г. от Amazon, представлява 7-месечно изследване на навиците на щатските милионери.

Ето и шестте най-чести и в случая погрешни вярвания относно хората с активи за над 1 млн. долара:

1. Милионерите са наследили парите си

"Повечето милионери са първо поколение богаташи“ пише Хоган. "Това означава, че те са работили усърдно, жертвали са нещо друго, за да достигнат дотам и най-вече живели са с план за бъдещето“.

Общо 16% от изследваните милионери са получили като наследство над 100 000 долара, докато едва 3% са наследили суми, надхвърлящи 1 млн. долара.

2. Милионерите са късметлии

Хората масово смятат, че милионерите са късметлии. Те са на мнение, че това е като гръмотевиците, т.е. те нямат контрол над това къде ще удари следващия гръм и някой ще стане милионер.

Проучването на Хоган обаче е установило, че 75% от богаташите заявяват, че всеки може да забогатее, стига да е дисциплиниран и да се труди усърдно. Друго проучване наскоро установи, че постоянството също е един от важните фактори при изграждането на сериозно богатство.

С тези четири типа отношения се забогатява по-лесноЗа да стане човек милионер, е необходима екипна работа


3. Милионерите правят рискови инвестиции

„Милионерите разбират, че рискът може да се управлява, но не и да се избегне“, пише Хоган. Те просто преценяват риска, който поемат и евентуалната награда, до която ще достигнат. Те подхождат внимателно и уверено, като са на мнение, че успехът е в техните собствени ръце.

Голяма част от милионерите са натрупали пари заради инвестициите си, най-вече в индексни фондове с ниски такси, както и пенсионните си планове.

Стратегията за вложения в индексни фондове е препоръчвана дори и от Уорън Бъфет.

4. Милионерите поемат глупави и големи рискове, за да изградят своето състояние

Хоган нарича изграждането на богатство „дългосрочна игра“. Повечето от милионерите, които той изучава, поемат малък риск при инвестициите си, но за дълъг период от време.

На голяма част от днешните богаташи в САЩ им е отнело десетилетия, за да достигнат до поне 1 млн. долара. Само 5% от тях са го постигнали за по-малко от 10 г., докато близо половината не са успели, докато не достигнат до 50-годишна възраст.

Най-добрият начин за изграждането на състояние е чрез ползите, които носи сложната лихва, или лихвата с натрупване. При нея е важно кога ще започнете да пестите и инвестирате, защото с течение на времето това ще ви се отплати.

Митове и вярвания за богатите хораТе не са необикновени


5. Милионерите завършват престижни колежи и университети

Повече от половината богаташи, изследвани от Хоган, са завършили държавни училища, като по-малко от 10% от тях дори не са завършили висше образование. Не училището, а по-скоро участнието на децата в учебния процес е от по-голямо значение, като това е особено видно в гимназиите.

Ако децата са по-инициативни, то тогава това неизменно ще доведе и до по-голям шанс при натрупването на богатство в бъдеще и постигането на финансова независимост.

6. Милионерите печелят много пари

Около 33% от милионерите са отговорили, че семейството им никога не е печелило по над 100 000 долара на година спрямо 31% за тези, които печелят средногодишно по над 100 000 долара.

„Заплатата е фактор при натрупването на богатство, но не и основният фактор", пише Хоган. Милионерите знаят, че е важно колко печелиш, но това, което е по-важно, е какво точно правиш с парите си.

Без значение от заплатата ви, това, което трябва да правите, е да отделяте поне 20% от нея и да продължите да живеете под възможностите ви, за да имате средства за инвестиции.