Кокошките стават ключов съюзник в борбата с рака
Генномодифицирани кокошки могат да снасят яйца със съдържание на вещества, които лекуват артрит и рак, съобщава BBC.
Този метод за извличане на медикаментите е 100 пъти по-евтин от синтетичното им производство, твърдят създателите на новата порода.
Учените смятат също, че с времето мащабът на продукцията може да се увеличи и да достигне комерсиален потенциал.
Кокошките, отглеждани за снасянето на лечебните яйца, не страдат, а напротив - живеят при доста по-добри условия от повечето селскостопански животни, твърди д-р Лиса Херон от биотехнологичната компания Roslin Technologies, базирана в шотландската столица Единбург.
"Те живеят в доста големи кокошарници, хранят се редовно и се обгрижват от висококвалифицирани специалисти. От гледна точка на животните, нещата не са по-различни от снасянето на едно обикновено яйце", обяснява тя.
В миналото и други учени са доказвали, че генномодифицираните кози, зайци и кокошки могат да се използват за извличане на протеинови медикаменти от млякото и яйцата им. Но шотландските специалисти твърдят, че новият метод е по-ефективен и много по-евтин от досегашните практики.
"Производството на тези лекарства чрез кокошите яйце може да струва между 10 и 100 пъти по-малко, отколкото в промишлеността", казва още д-р Херон.
По думите й най-много средства се спестяват от самата инфраструктура, защото кокошарниците са в пъти по-евтини за изграждане и поддръжка от стерилните помещения на фармацевтичните заводи.
Неочаквани фалшиви твърдения за здравословния начин на животНе всичко, което пише, е вярно
Много заболявания се дължат на това, че човешкото тяло не произвежда достатъчни количества от даден химикал или протеин. Те могат да бъдат контролирани с медикаменти, които компенсират липсата на тези вещества.
По принцип те могат да бъдат получени и синтетично, но д-р Лиса Херон и нейните колеги просто са поставили човешки ген в ДНК молекулата на кокошките. По този начин те са започнали да поризвеждат въпросния протеин като част в белтъка на яйцата си.
Учените са успели да изолират два протеина, които са особено важни за имунната система на хората. Единият е IFNalpha2a, който има мощни антивирусни свойства и може да ограничава растежа на раковите клетки, а вторият е близък до гръбначно-мозъчната течност, която стимулира възстановяването на повредени тъкани.
Три яйца са достатъчни за производството на една лекарствена доза, а една кокошка може да снася до 300 яйца на година. Според учените производството може спокойно да достигне мащаби, които да позволят комерсиалното му приложение.
Процесът по създаването на краен лекарствен продукт, който да може да се използва за лечение на хора, обаче ще отнеме между 10 и 20 години, тъй като изисква и покриване на съответните регулаторни изисквания.
Засега учените от Roslin Technologies се надяват в близко бъдеще да успеят да разработят и да пуснат на пазара медикаменти за ветеринарно приложение. Сред тях може да има лекарства за подсилване на имунната система на домашните животни като алтернатива на антибиотиците.
Те биха намалили риска от мутации, които водят до създаването на вируси, резистентни към антибиотичната терапия. Лечебните свойства на протеините в гръбначно-мозъчната течност пък може да се използва при домашните любимци.
"Можем, например, да регенерираме черен дроб или бърбек, който е бил повреден по някакъв начин. В момента този тип лекарства са много скъпи и смятам, че можем да направим нещо по въпроса", казва още д-р Лиса Херон.