Саудитска Арабия приключи продължилото дълго време разследване за корупция, което привлече вниманието на пазарите през 2017 г., след като кралството задържа десетки видни принцове и бизнесмени.

Кралският съд на Саудитска Арабия вчера обяви, че кралството е възстановило над 400 млрд. саудитски риала, или около 106 млрд. долара, в брой, недвижими имоти и други активи.

Вълната от арести през ноември 2017 г. изненада света и превърна хотел Ritz-Carlton в столицата Рияд в позлатен затвор за десетките саудитци, задържани при акцията.

Кралството определи задържанията като част от борбата срещу корупцията, докато, според някои наблюдатели, те бяха с цел консолидирането на властта на престолонаследника Мохамед бин Салман. Принцът оглави и комисията за борба с корупцията.

Обвиненията в насилие и и информацията, че задържаните са били изнудвани да разменят част от активите си срещу своята свобода разтърсиха пазара във време, в което Саудитска Арабия ускоряваше усилията си за привличане на чуждестранни инвестиции.

Арестите бяха извършени няколко дни, след като саудитците проведоха първата си международна инвестиционна среща в Рияд.

Сред по-популярните задържани бяха принц Алуалид бин Талал - най-известният саудитски инвеститор, както и принц Мутаиб ал-Сауд, бивш главнокомандващ на Националната гвардия на страната.

Опасенията около управлението на принц Мохамед се засилиха година по-късно, когато саудитският дисидент Джамал Кашоги изчезна, след като влезе в консулството на Саудитска Арабия в Истанбул.

След като първоначално отказа да поеме каквато и да била отговорност, кралството призна, че саудитски агенти са убили Кашоги в консулството.

От Саудитска Арабия заявиха, че убийството е станало случайно, но според ЦРУ, то е било предварително планирано, а принц Мохамед вероятно е съучастник.

Освободен саудитски милиардер: „Всичко е точно“Принц Алуалид бин Талал твърди, че по време на принудителното си задържане е спортувал, хранил се е диетично, контактувал е със семейството си и се чувствал много комфортно


Последвалата криза след убийството на Кашоги накара много компании да откажат участие във втората годишна инвестиционна конференция в Рияд през ноември. Въпреки че убийството повдига въпроси около преките чуждестранни инвестиции в Саудитска Арабия, емитираните наскоро от кралството облигации привлякоха сериозен международен интерес.

Арестите през 2017 г. дойдоха, докато кралството се опитваше да набере около 100 млрд. долара (същото количество, възстановено от борбата срещу корупцията) от листването на акциите на борсата на държавния петролен гигант Aramco.

Забавяното неколкократно първично публично предлагане е отложено до 2021 г., съобщи саудитският енергиен министър Халид ал-Фалх.

Средствата от IPO-то трябваше да подсигурят изпълнението на Визия 2030 - амбициозен план за реформирането на силно зависимата от петрола икономика на Саудитска Арабия. Принц Мохамед ръководи изпълнението на плана, което крие риск за репутациите на компаниите, партниращи си с младия принц за осъществяването му, пише CNBC.

По време на разследването на корупцията комисията е призова 381 души, някои от тях единствено като свидетели, обявиха от кралския съд. Съдебното производство е довело до сключването на 87 споразумения със саудитци, които са се признали за виновни по повдигнатите им обвинения.

От прокуратурата са отказали да сключат споразумения с 56 души, срещу които и преди това е имало повдигнати обвинения. Други осем души пък са отхвърлили предложените им споразумения и съдебното производство срещу тях продължава.