Един от най-големите петролни производители в света е на мнение, че търсенето на петрол в световен мащаб ще продължи поне до 2040 г.

„Саудитска Арабия ще добие последния барел петрол в света, но това няма да се случи нито в следващото десетилетие, нито в десетилетията след това.

Не смятам, че ще видим върховия момент в търсенето на петрол през следващите 10 г., или дори до 2040 г.", заяви Амин Насър, президент и главен изпълнителен директор на петролния гигант Saudi Aramco пред CNN по време на Световния икономически форум в Давос.

Ние сме производителят с най-ниските разходи в света и последният барел петрол в света ще дойде от нашия регион, допълни още той.

В последните няколко години Насър споделя мнение, че не вижда как в обозримо бъдеще ще видим спад в търсенето на петрол и че компаниите от нефтохимическата индустрия ще повишават потреблението до 2050 г.

Наскоро от Саудитска Арабия обявиха, че петролните им резерви са дори по-големи от данните, с които светът разполагаше до този момент, но страната вече поглежда към диверсификация на икономиката си, която днес силно зависи от петролната индустрия.

Господин 5% - най-богатият човек в светаКакво можем да научим за съвременния свят от живота на петролен магнат, който е етнически арменец, роден в Османската империя? Оказва се, че доста


В следващите години Саудитска Арабия има две основни предимства, с които ще продължи да заема едно от челните места на най-големите петролни производители – ниските разходи и големите резерви.

Редица организации, включително ОПЕК, смятат, че до 2020 г. САЩ ще достигне максималното ниво на производство на шистов петрол, което означава, че в следващите години ще са нужни по-големи количества суров петрол, като голяма част от него ще дойде от ОПЕК, и по-специално от Саудитска Арабия.

По-рано този месец от Саудитска Арабия обявиха независими изчисления на DeGolyer and MacNaughton, според които страната разполага с 268.5 млрд. барела спрямо 266 млрд. барела, според предходните оценки.

Венецуела някога беше 12 пъти по-богата от Китай. Какво се случи?Настоящото положение на Венецуела е трагедия само по себе си, но неспособността на страната да разгърне истинския си потенциал е почти също толкова ужасяваща


Докладът на BP за 2018 г. постави Саудитска Арабия на второ място сред страните с най-големите резерви в света, като начело е Венецуела с нейните 303.2 млрд. барела.

Цените на петрола успяха да се повишат до 86 долара за барел през октомври, след което котировките отново поеха надолу. Днес барел щатски суров петрол се търгува за 52.40 долара за барел, а сортът Брент се котира на 60.78 долара.

По последни данни на ОПЕК, САЩ изпреварва Русия и Саудитска Арабия като най-голям петролен производител, след като добивът достигна 12 млн. барела на ден.