След 9 г.: Гробницата на Тутанкамон отново отваря врати
След девет години реставрация, гробницата на Тутанкамон отново отваря врати за посетители.
От откриването си през 1922 г. тя се превърна в една от най-известните туристически атракции в света.
През 80-те години приемаше хиляди посетители всеки ден. Присъствието на много хора обаче започна да оказва ефект.
Въглеродният окис от дишането, излагането на влага и малките натъртвания и драскотини й нанесоха сериозни вреди.
През 2009 г. Getty Conservation Institute си партнира с египетското министерство на антиките, за да завърши най-обстойното проучване на гробницата, откакто е открита преди почти 100 години.
"Основната задача на нашия проект беше да разберем как да управляваме нивото на посещенията и след това да продължим да поддържаме гробницата в добро състояние за бъдещето", казва Лаури Уонг, експерт по стенописи от Getty Conservation Institute.
Гробницата все още съдържа някои от оригиналните предмети, открити в нея през 1922 г., включително и самата мумия на Тутанкамон, която сега е изложена в камера без кислород.
Посетителите могат да видят и кварцитния саркофаг на фараона, най-външния дървен ковчег и стенописите, които изобразяват живота и смъртта му, съобщава T+L.
Към гробницата са изградени още нова платформа за наблюдение, актуализирана система за филтриране на въздуха и подобрени пътеки, знаци и светлини.
В допълнение към консервационните работи, екипът работи и върху проучването на обекта. Членовете му стигат до заключението, че смъртта на Тутанкамон вероятно е била неочаквана (той е починал на 19-годишна възраст) и че гробницата първоначално не е била предназначена за него.
20 невероятни факта за ЕгипетСтраната може да се похвали с най-древната история и култура на земята
Проектът е толкова скъп, че Getty Conservation Institute отказва да даде информация за това колко струва.
Първоначално е трябвало да бъде завършен през 2014 г., но е забавен няколко пъти поради началото на Арабската пролет през 2011 г. и политическите вълнения през 2013 г.
Вижте малка част от работата на експертите във видеото: