Предстоящи IPO-та създават хиляди нови милионери в Сан Франциско
Най-заможният градски район в САЩ предстои да забогатее още повече.
До края на 2019 г. в Сан Франциско може да има сериозен наплив от новоизлюпени милионери, пише Нели Боулс от New York Times.
Зад тази очаквана тенденция стоят няколко стартъп компании, които се очаква да излязат на борсата, като сред тях са Uber, Lyft, Slack, Postmates, Pinterest и Airbnb.
Пазарните стойности на тези компании все още предстои да бъдат определени, но "дори според консервативните оценки, в следващата година стотици милиарди долари ще потекат към града, което ще създаде хиляди нови милионери," според Боулс.
"Трудно е човек да си представи още повече пари в Сан Франциско, но гражданите там трябва да започна да се опитват да го направят."
Заливът на Сан Франциско е най-богатият сред 25-те най-гъсто населени градски райони в САЩ. Средният доход на домакинствата там е 98 710 долара. Това също така е градът с третия най-голям брой милиардери в света, според Wealth-X.
Една от вероятните промени, към които жителите на Сан Франциско ще трябва да се настроят, никак не изненадващо е "лудостта, свързана с цените на имотите," казва Боулс.
И без друго скъпият имотен пазар може да стане дори още по-хаотичен.
На проведено наскоро събитие от имотната компания Compass са обявили, че след пет години в Сан Франциско вече няма да има апартаменти с една спалня на цена под 1 млн. долара или еднофамилни къщи, които се продават на цени между 1 и 3 млн. долара, пише Боулс.
Вместо това еднофамилните къщи в града ще струват 5 млн. долара.
И това се случва в един от най-скъпите райони в САЩ, който е известен с нелепите цени на имотите.
Средната цена на жилищата в метрополисния район Сан Франциско е около 900 000 долара, информира Business Insider. В самия град Сан Франциско средната цена е 1.6 млн. долара.
Там е толкова скъпо, че едва 12% от домакинствата могат да си позволят жилища. Близо 60% от служителите на технологичните компании не могат да си позволят жилища в района, дори с техните шестцифрени заплати; средната заплата в технологичните компании в района е 142 000 долара на година, по дани на Hired.
Тези крайности принудиха някои хора да спят в колите си или да живеят на лодки или в микробуси. Преди време имаше случай на служител, който живял в офиса в продължение на година, защото не можел да си позволи да плаща наем.
Положението на имотния пазар в Сан Франциско е толкова лошо, че близо половината от жителите там са заявили в проучване през 2018 г., че планират скоро да се изнесат от града, информира Business Insider .
Високата цена на живота в Сан Франциско дори принуждава 58% от служителите в технологичните компании да отлагат това да имат деца, според проучване на приложението Blind.
Какво ще се случи, когато много от жителите в района добавят по няколко нули към своето състояние?
Местният имотен пазар вече търпи промени в очакване на първичните публични предлагания.
Наемателите купуват преди IPO-тата, а продавачите изтеглят имотите си от пазара и изчакват да продадат след първичните публични предлагания, пише Боулс.
"Дори и само половината от IPO-тата да се осъществят, в града ще се появят 10 000 нови милионери," казва Хърман Чан, имотен брокер в Sotheby's. "Хората си казват: няма да продавам до следващата година, защото тогава тук ще има милионери под път и над път.'"
Тъй като много от големите стартъпи са с централа в Сан Франциско, служителите им вероятно ще искат да живеят в града, според Боулс.