Уинкълвос: Парите са най-старата социална мрежа
Години наред Камерън и Тайлър Уинкълвос бяха познати с компания, която не са създали – Facebook. Сега обаче, близнаците се надяват да бъдат свързвани с техните инициативи засягащи криптовалутите, които споряд тях представляват също социална мрежа, но от малко по-различен тип.
„Парите са най-старата социална мрежа и може би най-силната”, казва Камерън Уинкълвос пред CNN. “А крипто (технологията) е една от най-силните мрежи за стойност за всички времена и ще продължи да бъде, като се надявам да бъдем до известна степен пионери в тази среда”, добавя той.
Братята, които в продължение на години твърдяха, че Марк Закърбърг е откраднал тяхната идея за създаването на Facebook, спор приключил със споразумение в размер на 65 млн. долара, създадоха име в света на виртуалните валути, ставайки едни от първите биткойн милиардери. Двамата са основатели на своя собствена борса за криптовалути на име Gemini.
Въпреки волатилността в цената на криптовалутите, Уинкълвос продължават да прогнозират светло бъдеще пред този пазар.
„Да, има известни върхове и спадове, но като цяло, ако погледнете достатъчно от високо, тенденцията се движи в правилна посока”, казва Тайлър Уинкълвос.
Въпреки, че не обсъждат тяхното търговско поведение и дали са продали основна част от това, което са притежавали, Тайлър Уинкълвос потвърждава, че двамата продължават да имат притежания в най-различни криптовалути, включително биткойн, етер, Биткойн Кеш, Тезос и Файлкойн.
По думите им, когато за първи път решили да влязат в света на виртуалните валути през 2012 година, при цена на биткойн от 8 долара, пространството наподобявало „дивия запад” .
Опитахме се да решим проблема създавайки Gemini, която позволява заниманията с криптовалути по регулиран начин, посочва Тайлър Уинкълвос. По думите му, двамата са се опитали да направят влизането на този пазар по-лесно, тъй като в началото собственият им опит е показал, че това става доста друдно и при висок риск.
Gemini е основана през 2014 година, като продължава да се разраства в САЩ, Азия, Канада и Великобритания, привличайки нови таланти от финансовата индустрия и технологичния сектор.
Понастоящем, двамата се опитват да навлязат на европейския пазар, като наскоро са пуснали и мобилно приложение.
„Забавно е да бъдеш част от две основни революции или движения”, казва Тайлър Уинкълвос. „Предполагам, знаем някои неща за мрежите: Facebook е социална мрежа, а парите или криптовалутите са ултимативната социална мрежа.”
„Вместо обмен на картинки или свързване с хора, което е важно и доста готино, човек може да обменя стойност”, добавя той.
Въпреки, че индустрията с криптовалути продължава да бъде силно критикувана от инвеститори като Уорън Бъфет, тя не спира да еволюира.
Нещо повече, Facebook например работи по пускането на свой собствен стейбълкойн – виртуална валута, която е с фиксиран курс към реални активи, като щатския долар.