Азиатските акции поевтиняват, паундът очаква съдбата си
Азиатските акции поевтиняват днес, след като инвеститорите започнаха да избягват риска, докато британсият паунд очаква съдбата си преди поредното ключово парламентарно гласуване за брекзит.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.45% при ниски обеми на търговия.
Японският Nikkei оглави спада с понижение от 1.2%, след като изнесените по-рано през деня данни показаха, че машинните поръчки за януари падат с най-бързи темпове от четири месеца насам.
Индексът на сините чипове в Шанхай CSI300 изгуби 0.5%, след като в предни два дни отчиташе ръст. Фючърсите на S&P 500 отстъпват с 0.2%, а европейските борси се очаква да отворят с понижения.
Апетитът към риск намаля, след като британските депутати отхвърлиха обновената сделка на премиера Тереза Мей за излизане на страната от ЕС, което принуди парламента да вземе решение в рамките на няколко дни дали ще подкрепи брекзит без сделка или ще търси отлагане в последната минута.
Депутатите отхвърлиха сделката с 391 гласа „против“ срещу 242 гласа „за“, като преговорите на Мей с ЕС в понеделник в крайна сметка се оказаха безплодни.
По-късно днес парламентът ще гласува за това дали страната да напусне ЕС без сделка, а ако и това не бъде прието, в четвъртък ще се гласува за отлагане на крайния срок за брекзит.
“Вотът днес сигурно също ще бъде срещу правителството,” казва пред Ройтерс Давид дьо Гари от National Australia Bank.
“Ако предположим, че при гласуването в четвъртък мнозинството ще подкрепи отлагане на брекзит, както и очакваме, това вероятно ще окаже известна подкрепа на паунда,” добавя той. “Средата все още се променя бързо, а политическият натиск е на разбираемо крайни нива.”
Паундът ще има нужда от известна подкрепа след последните няколко сесии. За последно той се разменяше срещу 1.3089 долара, след като от началото на седмицата поскъпна до 1.3296 долара и поевтиня до 1.3017.
На Уолстрийт акциите на Boeing Co поевтиняха с още 6.1%, отчитайки най-големия си двудневен спад от юни 2009 г., след като още страни заземиха самолетите на компанията 737 MAX 8 след смъртноносната катастрофа в Етиопия от неделя.
Спадът при Boeing повлече Dow Jones надолу и индексът затвори с понижение от 9.38%. S&P 500 нарасна с 0.30%, а Nasdaq се повиши с 0.44%.
Данни за инфлацията в САЩ през февруари подкрепиха облигациите и се отразиха негативно на долара. Годишната инфлация в страната се забавя до най-ниското си ниво от септември 2016 г. при 1.5%.
Данните просто потвърдиха очакванията, че Федералният резерв ще запази търпение по отношение на лихвите.
Лихвата по 10-годишните облигации се понижи до 10-седмично дъно от 2.596%, докато доларовият индекс бе близо до нивото от 97.000.
Доларът отстъпи до 111.28 йени, докато еврото поскъпна до 1.1287 долара, след като се отдалечи от достигнатото миналата седмица 20-месечно дъно от 1.1174.
На суровинните пазари поевтиняването на долара помогна на цената на златото да достигне най-високото си ниво от две седмици, като за последно металът се търгуваше на цена от 1 305.09 долара за тройунция.
Цените на петрола нараснаха вследствие на затягането на предлагането в световен мащаб, след като саудитски високопоставен служител обяви, че кралството планира да ограничи износа на петрол през април. Междувременно САЩ занижи прогнозата си за ръста в производството на петрол в страната.
Щатският лек суров петрол поскъпна с 30 цента, до 57.17 долара за барел, докато фючърсите на петрола от сорта брент добавиха 21 цента към цената си, до 66.88 долара за барел.