Шефовете на компаниите от S&P 500 взимат 1 млн. долара на месец
Силният ръст на американската икономика създаде милиони работни места и повиши заплатите на милиони американци.
Изпълнителните директори не останаха встрани от тази тенденция, а средното заплащане на шефовете на най-големите публични компании от широкия борсов индекс S&P 500 надхвърли сумата от 1 милион долара на месец, пише The Wall Street Journal.
Статистиката на изданието включва 132 компании от различни сектори, представени в индекса. Средната годишна финансова компенсация на изпълнителните директори, която включва и допълнителните бонуси, възлиза на 12.4 млн. долара през 2018 г., в сравнение с 11.7 млн. през 2017 г.
Повишението се дължи основно на солидния ръст на корпоративните печалби, както и на сравнително високата възвръщаемост на капиталовите пазари през по-голямата част от миналата година.
Средното повишение на заплатата на CEO-ата отвъд Океана е с 6.4% годишно, въпреки декемврийския спад на борсовите индекси, който изтри голяма част от печалбите, натрупани през годината.
Очакванията за предстояща рецесия вероятно са подтикнали много от управляващите бордове на компаниите да побързат с увеличенията на заплатите, докато икономиката все още е във възход, смятат експертите, цитирани от WSJ.
Заплатите на останалите служители също се покачват, макар и с по-слаби темпове от тези на висшия мениджмънт. Средното почасово заплащане отчита ръст от 3.5% на годишна база през февруари.
Дългогодишният изпълнителен директор на Walt Disney Робърт Айгър е получил възнаграждение на обща стойност 66 млн. долара през 2018 г., което го прави най-високоплатеният шеф сред компаниите от S&P 500. Заплатата му нараства с 80% спрямо предходната година.
Компанията за финансови услуги Jefferies Financial Group е платила на своя изпълнителен директор Ричард Хендлър 44.7 млн. долара за миналата година, което е почти двойно увеличение спрямо 2017 г.
Стивън МакМилън, който ръководи производителя на медицинско оборудване Hologic, е взел възнаграждение от 42 млн. долара - четири пъти повече от предходната година.
При някои от тези компании повишението на заплатите на мениджърите е съпътствано и от сравнително силно представяне на акциите. Тези на Disney поскъпнаха с 20% към края на фискалната година, която приключи през септември 2018 г.
Книжата на Hologic добавиха 12% към стойността си през последната година. Тези на Jefferies Financial Group обаче поевтиняха с 15 на сто.
Анализаторите са на мнение, че компаниите повишават "превантивно" заплатите на своите мениджъри, дори и в условията на низходящ тренд на капиталовите пазари, тъй като се опасяват, че те могат да предпочетат друго работно място.
Има и директори, които остават извън класацията на WSJ, тъй като компаниите им не влизат в широкия борсов индекс, но въпреки това попадат сред най-високоплатените служители.
След тях е бившият директор на Google и Softbank Никеш Арора, който в момента работи като изпълнителен директор на компанията за киберсугирност Palo Alto Networks. През юни 2018 г. той получи бонус, съставен от акции и опции на обща стойност 125 млн. долара.
Не всички изпълнителни директори обаче могат да се похвалят с повишение на заплатата, пише още изданието. В 47 от изследваните компании, или около една трета, възнагражденията на мениджмънта отчитат спад, а в 22 от тях понижението е с над 10%.
Хок Тан, например, който ръководи производителя на чипове Broadcom Inc. и през 2017 г. бе един от най-високоплатените шефове в САЩ със заплата от 103 млн. долара, през 2018 г. е взел "само" 5 милиона. Акциите на Broadcom поевтиняха с близо 13% за фискалната 2018 г., която приключи през ноември.
The Wall Street Journal анализира заплащането на висшите ръководни кадри на компаниите от S&P 500, в което влиза основното възнаграждение плюс пазарната стойност на получените акции и финансови опции в рамките на годината.
Данните показват, че компаниите, които приключват фискалната си година по-рано, се представят по-добре със средно повишение на заплатите на шефовете от над 22%. Причината е, че те не са усетили ефектите от срива на финансовите пазари в края на годината.
При компаниите, които оперират на база календарната 2018 г., средното заплащане на изпълнителните директори се понижава с 9.7% на годишна база.