Колко повече от вас печели шефът ви?
Започнахте годината с проверка на спестяванията ви, гледайки с надежда идните 12 месеца, надявайки се на повишение на възнаграждението?
Ако живеете във Великобритания, най-вероятно вашият шеф вече е направил толкова пари, колкото вие ще изкарате за цяла година.
Разликата в заплащането е толкова голяма на Острова, че за 4 дни работа изпълнителните директори изкарват толкова, колкото средния работник ще спечели за цялата 2019 г.
Това обаче не се случва само във Великобритания.
Анализ на Bloomberg за разликата в заплатите на шефове и обикновени служители в 22 страни по света показва, че изпълнителните директори в САЩ и Индия навъртат годишната заплата на средния работник дори още по-бързо, предава BBC.
Global CEO Index показва колко повече пари изкарват шефовете спрямо някой, който се труди на средна заплата.
В САЩ шефовете се нуждаят от по-малко от 2 дни (1.52 дни), за да изкарат толкова, колкото печелят средностатистическите работници в страната за цяла година.
В Индия ситуацията е дори по-сряскаща. Средностатистическият индийски изпълнителен директор печели годишната заплата на работниците за едва 0.35 дни.
„В САЩ разликата в заплатата между служител и изпълнителен директор е скочила 8 пъти от 1980 до 2016 г.“, пише журналистът Сам Пизигати, автор на книга, разглеждаща разликите във възнагражденията.
"В повечето големи корпорации типичният работник все още трябва да работи над три десетилетия, за да изкара толкова, колкото изпълнителният директор изкарва за година. В McDonald's типичният служител ще трябва да работи 3 101 години", пише той.
Седмица е повече от достатъчна за топ изпълнителните директори, за да изкарат средната годишна заплата за страната в множество региони по света. В Южна Африка са нужни 2.99 дни, докато в Китай едва 2.11 дни.
14 млн. долара средна годишна заплата
Заплатите на изпълнителните директори по света варират, в зависимост от региона. Няколко от най-големите компании в света, които плащат най-високи заплати на ръководителите си, се намират в САЩ. Там заплатата на изпълнителните директори възлиза на средно над 14 млн. долара годишно.
Фактори, като разходи за живот, също са важни, тъй като развитите дъжрави плащат по-високи заплати, като цяло.
Но дири в страните с най-висок стандарт в света същестсува огромна разлика в заплатите на шефовете и средностатистическите служители.
Скандинавски различия
В Швеция разликата е 60 към 1. Заплатата на средностатистическия изпълнителен директор там възлиза на 2.79 млн. долара.
Шведските шефове се нуждаят от около 5.5 дни, за да достигнат средната годишна заплата в страната, която възлиза на 42 393 евро, по данни на Организация за икономическо сътрудничество и развитие.
В Норвегия изпълнителните директори трябва да работят 14.6 дни, за да преминат средната годишна заплата. Те изкарват средно 20 пъти повече от средната годишна заплата в страната, която възлиза на 51 212 евро.
Според финансовите отчети на компаниите, най-високоплатеният изпълнителен директор в Нигерия е Остин Авуру от Seplat Petroleum Development Company, който изкарва около 1.3 млн. долара на година.
Средната годишна заплата в страната, по данни на SalaryExplorer.com, възлиза на около 16 хил. долара. Това означава, че шефовете в африканската страна изкарват средната годишна заплата за по-малко от 5 дни.
Половин работен ден в Русия
Русия е сред държавите с високи разлики във възнагражденията. По данни на Forbes за 2016 г., разглеждащи заплатите на 25-те най-високоплатени руски изпълнителни директори, средната директорска заплата възлиза на 6.1 млн. долара годишно.
За сравнение, средната годишна заплата в Русия възлиза на малко над 8 хил. долара. Така в страната средната годишна заплата се печели от топ директорите за 0.46 дни.
В Бразилия шефовете печелят средно по 322 хил. долара годишно, по данни на местния Институт за икономически проучвания. За да изкарат средната годишна заплата, там са необходими 8 дни.
В Мексико, където топ директорите изкарват средно по 1.29 млн. долара на година, по данни на SalaryExpert, там са необходими малко над 4 дни за постигане на средната заплата в страната.
Справедливо ли е всичко това?
В статия, публикувана на сайта на Harvard Business School в началото на миналата година, Итън Роуен, асистент по бизнес администрация, предупреди, че тези разлики трябва да бъдат добре обяснени на общността и работниците.
"Когато чуете сумата, която изкарват директорите, определено изглежда скандално. Хората реагират със страст“, казва Роуен. По думите му, гневът ще се стовари върху всяка компания, която не осигурява обяснение относно размера на заплатите.
Той цитира проучване от 2014 г., в което хората посочват, че изпълнителният директор не бива да печели повече от четири пъти заплатата на средния работник.
Роуен посочва обаче, че заплатите трябва да се разглеждат в широк контекст, вместо просто да се сравняват цифри.