Защо харчим повече пари, отколкото сме планирали?
Дошло е време за заплата, още не сте стигнали до дома си, а е преполовена? Експертите твърдят, че за този феномен си има психологически причини.
Дори ясно да осъзнаваме, че трябва грамотно да управляваме финансите си, ние все пак правим излишни харчове. Ето защо:
Незабавни награди
Толкова сте гладни, заплатата е в джоба, така че е логично да отскочите до веригата за бързо хранене, вместо да отделите време и усилия да си приготвите нещо у дома.
Или пък поръчвате в магазина поредната чаша вино с ясното съзнание, че утре ще се борите с махмурлук и ще съжалявате, че сте прахосали повече пари, отколкото сте планирали.
В психологията това явление се нарича „отсрочено възнаграждение“. Предпочитате да получите нещо приятно за вас още сега и да не чакате по-перспективна възможност.
Същото е и с парите. Хората, които постоянно избират отсрочени награди, са по-склонни към спонтанни разходи.
Принцип на дефицита
Колкото по-малко достъпно е едно нещо, толкова повече го желаем. Този принцип работи още от времето на Адам и Ева.
Добре известен е на маркетинговите експерти. Изучавайки стоките с намаления, ние изпитване сериозен натиск – дори да нямаме остра необходимост от купуване на определена вещ, започват да ни измъчват мисли, че ще пропуснем изгодната оферта.
Грешка при разходването на средствата
Често вземаме погрешни решения, когато харчим парите си. Например в началото на годината предплащаме за 12 месеца напред карта за фитнеса. Времето показва, че не сме се възползвали оптимално от вложението си.
9 полезни финансови навикаЗа да разполагате с пари, независимо колко дни остават до заплата.
Ефект на „минуса“
Виждате витрина, на която пише намаление 50%. Този надпис толкова вълнува въображението ви, че няма да можете да си простите, ако не купите нещо още сега.
А пазарът се е нагодил към този психологически трик и лесно лъже купувачите, че е налице намаление, когато не е. Не сте спестили нищо.
Социално съдействие
Психолозите са доказали, че човек, който се сравнява с други хора, може да се движи доста по-бързо и става по-издръжлив. Същият принцип работи и при търговията – например на търг. Присъствието на други хора ви кара да харчите повече, отколкото сте планирали.
Същият ефект се постига по време на Черния петък. Огромни опашки в магазините, буря от изгодни предложения, как да не извадите парите от джоба си в такива условия?