Управлявайте парите си като ултра богатите. Ето как
Дори и да не разполагаме с милиони, ние също можем да увеличим състоянието си. Като начало, можем да копираме част от финансовите навици на едни от най-богатите хора в света.
Три навика, които да откраднем от Уорън Бъфет, Марк Кюбан и Кевин О'Лиъри:
Живейте под възможностите си
Това е един от най-добрите финансови съвети, които можете да последвате. Дори и милиардерът инвеститор Уорън Бъфет, който понастоящем разполага с 86 млрд. долара, все още живее в къщата си в Омаха, Небраска, която купува през 1958 г. за сумата от 31 500 долара.
Бъфет е известен и с факта, че никога не харчи повече от 3.17 долара за закуска, използва купони, както и картата си за безплатно хапване в McDonald's.
Основателят на Amazon и понастоящем най-богат човек в света Джеф Безос пък все още разполага с Honda accord, въпреки състоянието си от 155 млрд. долара.
Въпреки че печели милиони, Джей Лено споделя, че не ползва доходите от вечерното си шоу, откъдето си докарва по 30 млн. на година. Лено обаче винаги разполага с втора работа и живее с по-малкия доход, докато големият спестява.
"Винаги съм харчел по-малкото количество пари, които съм изкарвал“, казва той пред CNBC. “Не съм похарчил и цент от доходите ми от вечерното шоу!“
Защо това е толкова важно? Защото ще ви позволи да изплатите дълговете си, а каквото спестите, ще можете да инвестирате. При това – независимо колко малка е месечната спестена сума.
Авторът в сферата на личните финанси и звезда от ABC Кевин О'Лиъри споделя стратегията, която му е помогнала да увеличи своето собствено богатство, което му позволява да инвестира повече: „Всеки път, когато бих искал да си купя нещо си задавам един и същи въпрос: Това необходимо ли ти е?
„Защото ако не го купя, това означава повече пари за инвестиции, което пък е начин да трупаш още богатство, при това докато спиш“, казва още О'Лиъри. Ето затова той прави кафето си вкъщи, вместо да дава по 2.50 долара за него, при покупка отвън.
Изплатете дълговете си
Да, дългът в някой случай е наистина необходим – независимо дали говорим за завършването на висше образование, покупката на кола, с която да се придвиждаме до работното място и т.н. Богатите хора обаче препоръчват да избягваме заемите във всичките им възможни форми.
Технологичният милиардер и инвеститор Марк Кюбан е имал доста проблеми с дълга по кредитните си карти, затова той днес съветва да не ги използваме, защото спестените пари от високите лихви по картите са по-добър доход от повечето инвестиции, които можем да направим.
Това важи в пълна сила и за всички останали видове заеми, казва Кюбан. Независимо дали става въпрос за студентски или потребителски заем при 7% лихва, имайте предвид, че ако ги изплатите, вие вече печелите 7% годишно.
Това е вашата незабавна доходност, която е доста по-сигурна от това да купиш дадена акция или да придобиеш имот, който да отдаваш под наем.
О'Лиъри е на същото мнение: “ При положение че искате финансова независимост, ще трябва да изплатите дълга си. Да, това включва и ипотечния ви заем", казва той пред CNBC.
Не спестявайте, а инвестирайте
Докато спестяването на пари, вместо тяхното харчене, е добър навик като начало, имайте предвид, че според богатите, инвестициите са пътят към формирането на сериозно състояние.
О'Лиъри споделя, че ако започнем на 18, 19, 20 или 21 години да отделяме по около 10% от спечеленото, то на 65-годишна възраст можем би ще разполагаме с 1 милион. Ако обаче инвестираме тези средства, те ще се умножат.
Инвеститорът Уорън Бъфет определя инвестирането като това да се намирате на много висок връх с топка мокър сняг. Започнете да търкаляте топката надолу и тя ще се уголеми. Същото е и с инвестирането.