Гледай Венецуела, спомни си за Източна Европа
Венецуела върви по същия път, по който мина Съветският съюз преди три десетилетия. Съдбата на южноамериканската държава обаче изглежда ще бъде по-сложна, тъй като тежката икономическа ситуация може и да не отшуми до средата на следващото десетилетие, пише Forbes.
Настоящата ситуация показва как Венецуела, дом на най-големите доказани петролни залежи в света, става поредната жертва на социалистическия икономически модел, които през историята редовно демонстрира своите недостатъци.
Венецуелската икономика се намира в пълна стагнация, а хиперинфлацията опустошава всичко по пътя си.
Годишната инфлация към 23 март тази година възлиза на умопомрачителните 121 102%, което е по-ниска стойност от тази отчетена през февруари, а именно 165 382%, по данни на професор Стив Ханке, експерт по хиперинфлацията и един от създателите на българския валутен борд.
Брутният вътрешен продукт на страната намаля с по над 16% през 2016 и 2017 година, по данни на статистическия сайт Trading Еconomics. Очаква се дори по-сериозен икономически спад на фона на това, че износа на петрол на страната спадна наполовина до 1.4 млн. барела на ден, спрямо близо 3 млн. барела на ден преди пет години.
И ако това не звучи достатъчно тревожно, то идните години могат да предложат дори още от същото за Венецуела и нейните граждани, сочи доклад на базираната във Вашингтон организация „Институт за международни финанси” (IIF).
Според проучването, свиването на венецуелската икономика от 2013 година до сега е сравнимо с това, което се случи с държавите от бившия Съветски съюз в началото на 1990-те години на миналия век, повишавайки рисковете за бавно и слабо възстановяване на икономиката, след като тя бъде реформирана.
„На държавите от бившия Съветски съюз им отне средно по 12 години, за да достигнат предкризисните си нива на реалния БВП, а в някои случаи и значително повече”, се посочва в доклада.
За разлика от обичайно бързото възстановяване от рецесии в САЩ, на държавите от СССР им бяха необходими дузина години за да се върнат там откъдето започнаха.
Ако Венецуела тръгне по същия път, по който минаха комунистическите държави от Източна Европа, то икономиката на страната ще бъде на нивото си от 2013 година чак през 2025 година.
Венецуела обаче е изправена пред огромна хиперинфлация, докато при повечето бивши съветски държави тя не достигна до подобни чудовищни размери.
IIF посочват, че справянето с хиперинфлацията може да се случи, ако боливарът бъде обвързан с друга валута като щатския долар, тъй като подобни стратегии в миналото са помагали и на други държави. Припомняме, че България обвързва българския лев към германската марка през 1997 година поради хиперинфлацията, която се вихри у нас по това време.
По-значителният проблем пред Венецуела е икономическото възстановяване, тъй като, според IIF, въвеждането на реформи може да се окаже по-сложно начинание.
Така, дори и управлението във Венецуела да се смени още днес, работата по възстановяването на икономиката на някогашната най-богата страна в Южна Америка тепърва започва.
Това е така основно поради тежкия преход от планова икономика към такава, която се движи от пазара, добавят от американската организация.