Ще въведе ли ЕС дигитален данък за Facebook и Google?
Европа трябва да вземе решение за дигитален данък и да поведе останалите, ако в света няма достатъчно консенсус по тази тема.
Това заяви европейският комисар по конкуренцията Маргрете Вестагер в интервю, цитирано от Reuters.
Членовете на ЕС все още не могат да постигнат единна позиция по така наречения „данък GAFA”, кръстен на името на щатските технологични гиганти Google, Apple, Facebook и Amazon, който цели да накара глобалните корпорации да плащат налог върху операците си в рамките на Европейския съюз.
Франция вече работи по въвеждане на свой дигитален данък, но по време на среща на финансовите министри през уикенда Швеция, Финландия, Ирландия и Дания са блокирали предложението за въвеждане на данък GAFA на европейско ниво.
„Превръщаме се в дигитален свят и ще бъде голям проблем, ако не намерим начин да повишим (дигиталните) данъци”, казва Вестагер пред радио France Inter.
Вестагер, чието име се спряга за кандидат за нов председател на Европейската комисия, след като мандадът на настоящия Жан-Клод Юнкер изтича през ноември, посочва, че на този етап страните-членки трябва да постигнат споразумение, което впоследствие да се превърне в хармонизиран дигитален данък в рамките на ЕС.
„Най-доброто нещо е глобално решение. Но ако искаме резултати в разумен период от време, Европа трябва да поведе”, смята еврокомисарят.
Законотворците във Франция започват през тази седмица да дебатират въвеждането на национален дигитален данък. Предложенията предвиждат налагането на данък в размер на 3% върху дигиталната реклама и другите приходи на технологични компании, чиито приходи от международни операции възлизат на над 750 млн. евро.
Вестагер, бивш икономически министър на Дания, има добра репутация в Брюксел поради борбата ѝ с големите компании, които избягват данъци в ЕС, което кара мнозина да вярват, че именно тя ще бъде новият председател на Европейската комисия.
Засега тя не е съобщавала официално дали ще се кандидатира, но ако това се случи, Вестагер ще има нужда от подкрепата на френския президент Еманюел Макрон.
Попитана дали има интерес към председателското място в ЕК, тя отвръща, че има сериозен интерес за бъдещето на Европа. „Позицията ми е, че преди да решим каквото и да е било за ново лице на ЕК, действително трябва да знаем какво искаме да направим”, казва тя.
Интернет гигантите са подложени на натиск от регулаторите по света.
В началото на тази седмица Великорбитания предложи нови закони за сигурност в интернет, които предвиждат глоби за тези компании, които се провалят със защитата на потребителите относно обидното или злонамерено съдържание.