UBS: Това е нивото, при което да купите паунда евтино
„Повишената несигурност” около развода на Великобритания с ЕС може да бъде причината, която да обезцени още повече британския паунд, което ще направи валутата по-привлекателна за купуване, според UBS Global Wealth Management.
Паундът се търгува над ниво от 1.30 долара през последния месец. Нарасналата несигурност обаче може изпрати паунда надолу до нива от около 1.24 или 1.15 спрямо долара, казва Тан Тек Ленг, валутен анализатор в UBS.
ЕС и Великобритания вчера постигнаха споразумение за гъвкаво удължаване на крайния срок за брекзит до 31 октомври. Това ще осигури на британския премиер Тереза Мей повече време, за да получи подкрепата на парламента за споразумението за оттегляне, да извади страната от ЕС без сделка или да отмени брекзит.
“Не смятаме, че Тереза Мей е спообна да прокара настоящото споразумение през британския парламнент. Това е малко вероятно, а така се отваря вратата за парламентарни избори,” казва Тан пред CNBC.
“Това ще увеличи или ще намали несигурността? Ще я увеличи значително, защото не знаем какви кампании ще водят партиите – за „по-твърд“ или за „по-мек“ брекзит,” добавя той.
“Ако се стигне до брекзит без сделка, паундът няма да бъде 1.24 долара, а 1.15 или по-евтин, това е реалността. Сега, какво може да отведе паунда до 1.24? Това може да бъде просто по-голямата несигурност,” добавя той.
Според него, евентуални парламентарните избори вероятно ще доведат до по-голяма волатиност на валутните пазари. Това пък ще доведе до по-голям рейндж на търговия за паунда, с възможност за докосване на нивото от 1.24 спрямо долара. Това “е възможността, при която да купите паунда евтино,” казва Тан.
Някои инвеститори избягват да търгуват паунда поради несигурността около това как Великобритания ще напусне ЕС. Джаслин Йео, пазарен анализатор в J.P. Morgan Asset Management, казва, че е заела изчакателна позиция при паунда.
Тя също така твърди, че е действа предпазливо и с европейските акции, като цяло, отчасти заради брекзит.
“Продължаваме да сме предпазливи по отношение на европейските акции, особено в 12-18 месечен период. Това обаче не се дължи единствено на брекзит, има и други причини,” казва Йео пред CNBC.
Една от техните опасения е потенциалното разочарование от финансовите резултати на европейските компании.
Тази седмица Международния валутен фонд (МВФ) занижи прогнозата си за ръста на икономиката на еврозоната. Според фонда тя ще нарасне с 1.3% през тази година. Предишната прогноза на фонда от януари бе за 1.6% ръст.