Биткойнът напомни за себе си, поскъпвайки двойно през тази година
Цената на най-популярната криптовалута в света постигна близо 10-месечен максимум по време на вчерашната търговия.
Биткойнът премина граница от 7 500 долара за брой за първи път от 2 август 2018 г., давайки силен сигнал за активизиране на пазара на виртуални валути.
Цената на най-голямата криптовалута по пазарна капитализация, която оформя над половината от общата стойност на целия пазар, скочи до 7 577 долара по време на търговията в неделя, предава CoinDesk.
Благодарение на повишението през последната седмица, цената на биткойна записва ръст от цели 97% през настоящата 2019 г. За сравнение, в края на миналата година цената на виртуалната валута възлизаше на 3 835 долара за брой.
Така криптовалутата напомни за най-добрите си времена, а именно 2017 г., когато постигаше внушителни ръстове, а волатилност бе най-често пришиваното определение относно характеристиките на виртуалния актив.
Близо 10-месеченият максимум обаче се задържа за кратко, тъй като още в същия ден цената на биткойн падна до 7 100 долара, което подсказва, че редица инвеститори са капитализирали на високата цена.
По време на днешната търговия цената падна допълнително до малко над 7 хил. долара, като понижението дръпна и останалите виртуални валути, които също постигнаха двуцифрени ръстове през последните дни, главно поради ентусиазма около биткойна.
източник: CoinMarketCap
Последният ден на миналата седмица постави рекорд и по изтъргувани обеми, като в рамките на 24 часа бяха прехвърлени биткойни на стойност 29.33 млрд. долара, по данни на CoinMarketCap.
Освен всичко друго, пазарният дял на биткойна спрямо всички останали виртуални валути удари 17-месечен връх, достигайки 59%, като поредно доказателство за възвръщане на инвеститорския апетит към пазара на криптовалути.
Благодарение на резкия скок в цената, капитализацията на целия криптопазар постигна 6-месечен максимум от 219 млрд. долара. След леката корекция, към момента на подготвяне на материала капитализацията на пазара възлиза на 212 млрд. долара.
Последните близо 2 години не бяха най-добрите за криптовалутите от гледна точка на пазарни постижения. Въпреки това, концепцията на виртуалните валути, представлявана от блокчейн технологията, започна да се радва на частично проникване в бизнес моделите на редица компании по света.
Така или иначе, мненията на предприемачите и инвеститорите продължават да са разнопосочни. Според шефа на Tesla и SpaceX Илон Мъск, виртуалните валути са по-ефективни от фиатните пари и крият голям потенциал в бъдещето.
От друга страна, легендарният инвеститор Уорън Бъфет постоянно демонстрира липсата на доверие и интерес към криптовалутите,. Според него те са чиста спекулация и нямат реална стойност, тъй като не прозвеждат нищо, а се движат от жаждата за печалба на пазара.