Доларът се търгува близо до 3.5-седмичен връх
Днес доларът се търгува до голяма степен в познатия рейндж, след като намери подкрепа близо до 3.5-седмичен връх, вследствие на по-виските лихви по щатските облигации след облекчаването на търговските ограничения над китайския технологичен гигант Huawei Technologies от страна на САЩ.
Пазарите, които преди това бяха засегнати от ескалиращото напрежение между САЩ и Китай, си отдъхнаха от този ход, въпреки че, според анализатори, нагласите остават крехки, тъй като преговорите между двете най-големи икономики в света все още не могат да доведат до намирането на трайно решение.
“Търговският спор няма да бъде разрешен лесно, така че нагласите за избягване на риска няма да изчезнат изведнъж", заяви пред Ройтерс Аяко Сера, пазарен анализатор в Sumitomo Mitsui Trust Bank. “Смятам, че пазарните нагласи по-скоро ще се подобряват лека-полека.”
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, бе на ниво от 98.031, след като преди това достигна 3.5-седмичен връх от 98.134. Индексът е нараснал с 1.9% тази година.
Миналата седмица министерството на търговията на САЩ постави Huawei Technologies Co Ltd в черен списък със забрана да купува щатски стоки, което накара няколко американски компании да преустановят част от търговската си дейост с китайския технологичен гигант.
Производителите на чипове, много от които продават оборудване на Huawei, понесоха основната тежест от разпродажбите при щатските акции. В понеделник обаче САЩ даде лиценз на Huawei да купува щатски стоки до 19 август.
Доларът запази до голяма степен позициите си спрямо йената при нивото от 110.49, след като в предходната сесия поскъпна до 110.675. Доларът бележи ръст от 1.4% от тримесечното дъно от 109.02 йени, достигнато на 13 май.
Днес стана ясно, че износът на Япония пада с 2.4% на годишна база през април, отбелязвайки понижение в пети пореден месец. Предварителните очаквания бяха за спад от 1.8%.
Поевтиняването на йената вчера се дължи на по-високите лихви по щатските държавни облигации, които тръгнаха нагоре като реакция на възстановяването при щатските акции.
“Когато лихвите се покачват, е естествено да се купува доларът. Смятам, че движенията при лихвите по щатския дълг са важни,” казва Аяко Сера от Sumitomo Mitsui Bank.
Лихвата по 10-годишните щатски облигации нарасна леко до 2.428%. Лихвата се отдалечи допълнително от седемседмичното дъно от 2.354%, достигнато през миналата седмица.
Валутният анализатор на MUFG Bank Минори Учида очаква търсенето на щатската валута да остане голямо вследствие на необходимостта от финансиране в долари на развиващите се пазари и на предпазливостта на инвеститорите заради търговския спор между САЩ и Китай.
“Дори и лихвите да паднат, е малко вероятно това да навреди особено много на поскъпването на долара,” смята той.
Австралийският долар поевтиня до 0.6881 щатски долара, доближавайки се до достигнатото наскоро дъно от 0.6865, след като все повече инвеститори вече залагат на две понижения на лихвите от страна на централната банка на страната тази година.
Еврото остава беза промяна спрямо долара на ниво от 1.1162.
Европейската валута, която отстъпва с 0.9% от върха си за месеца, достигнат на 1 май, е подложена на натиск в последните седмици вследствие на поскъпването на долара и на опасенията, че евроскептичните партии може да се представят добре на предстоящите евроизбори.
Британският паунд се търгува срещу 1.2715 долара, движейки се близо до четиримесечното дъно от 1.2685, достигнато вчера.
Паундът поскъпна за кратко вчера, след като британският премиер Тереза Мей предложи “нова сделка” за излизането на Великобритания от ЕС, предлагайки отстъпки на парламента, в това число възможността да гласува дали да свика втори референдум.
Трейдъри обаче се съмняват, че рапзокъсаният парламент би подкрепил втори референдум за брекзит.