Археолозите в Рим са се натъкнали на голяма мраморна глава на Дионис, известен още като Бакхус - древен римски бог на виното, танца и плодородието.

Откритието е направено по време на разкопки в сърцето на града, в близост до останките на древния римски форум.

Смята се, че главата принадлежи на голяма статуя на бога, датираща от имперската епоха.

Археолозите са копали около останките на средновековна стена, когато са открили мраморната глава, която според тях представлява Дионис, който римляните са познавали като Бакхус.

"Археолозите са разкопавали късно средновековна стена, когато са видели, скрита в земята, бяла мраморна глава", се казва в изявление от Археологическия парк на Колизеума, който обхваща Римския форум.

„Вградена е в стената и е била рециклирана като строителен материал, както често се е случвало в средновековната епоха. Извлечена от земята, тя се разкри в цялата си красота. Лицето е изискано, мило, младо и женствено. Всичко това ни кара да мислим, че това може да е изображение на Дионис", казват експертите.

Скулптурата е в отлично състояние, твърдят те. Тя ще бъде почистена и евентуално изложена.

Откриха българска принцеса, вградена в църкваХрамът е бил построен на остров в плитко езеро, което след 14 век пресъхнало

"Рим продължава да ни изненадва всеки ден", казва Вирджиния Раги, кмет на италианската столица. "Главата на статуята… е в отлично състояние. Това е чудо," допълва тя, цитирана от вестник Telegraph.

Главата датира между 1 век пр. Хр. и 2 век след Христа, според Клаудио Париси Пресич, директор на археологическите музеи в Рим.

"Кухите очи, които вероятно са били пълни със стъкло или скъпоценни камъни, датират от първите векове на Римската империя" казва той.

"Повърхността не е напълно видима, защото все още не сме я изчистили напълно. Смятаме, че все още има следи от оригиналния цвят, запазен в лентата около косата", добавя експертът.

Дионис е син на Зевс и Семела - смъртната дъщеря на царя на Тива.

Той е известен като бог на възраждащата се и умиращата природа, плодородието, на лозарството, гроздобера, виното, на веселието и ритуалната лудост, религиозния екстаз и театъра, според Wikipedia.

Почитан е от древните гърци като един от 12-те олимпийци, преди да бъде включен в римския пантеон на боговете като Бакхус.