Искат Венеция да бъде включена в списъка със застрашени градове
Венеция трябва да бъде включена в списъка на ООН със застрашени градове, а на круизните кораби да бъде забранен достъпът до крехката лагуна, за да се предотврати екологична катастрофа.
Призивът идва по-малко от месец, след като огромен круизен кораб се сблъска с туристическа лодка и се удари в пристанището във Венеция, наранявайки четирима души и възбуждайки разгорещен дебат в Италия за това как да защити историческия град, който привлича 30 милиона туристи годишно.
„Венеция е уникална и не можем да позволим тя да бъде унищожена повече, отколкото вече е“, казва Мариарита Синьорини, президент на Italia Nostra (Нашата Италия), чиято мисия е да защитава културното и природно наследство на страната, посочва Daily Mail.
„Венеция е един от най-застрашените градове в света“, допълва тя на пресконференция, обявявайки решението да поиска от Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) да постави града в списъка със световно наследство в опасност.
Венеция и нейната лагуна вече са в списъка на ЮНЕСКО за обекти на световното културно наследство, но от Italia Nostra смятат, че необузданият туризъм, постоянното напускане на дългогодишни жители и екологичният упадък представляват огромна заплаха за оцеляването на града.
Според уебсайта на ЮНЕСКО списъкът със застрашените градове има за цел да „насърчи коригиращи действия“. И въпреки че включването на Венеция в него няма да има непосредствени последици, според Italia Nostra това би принудило националните власти да въведат повече предпазни мерки.
Не стана ясно какви са възможностите за влизане на Венеция в списъка, в който понастоящем са включени 54 обекта по света, като не всички са разположени в конфликтни зони.
Сблъсъкът от 2 юни между масивния 2 679-местен кораб на MSC Cruises и лодката River Countess, която вози 110 души на борда, възобновява призивите за забрана на достъпа на круизите до Венецианската лагуна.
Инцидентът предизвиква спомени от нещастието с Costa Concordia през 2012 г., който се преобърна, след като се удари в скали близо до остров Джилио, убивайки 32 души.
"Ако нещо подобно се случи в лагуната, това ще бъде краят на екосистемата", казва Лидия Ферсуоч, ръководител на Italia Nostra във Венеция. „Венеция не е просто сгради. Лагуната е живо същество."
Круизните кораби влизат в нея през едно от трите устиета, които я свързват с Адриатическо море, минават близо до площад Сан Марко и после през канала Giudecca, за да достигнат пътническия терминал.
От Italia Nostra посочват, че те предизвикват вълни, които увреждат историческите сгради. Групата иска да бъде построено пристанище за големи кораби в едно от устиетата, където лагуната се отваря за Адриатическо море.