Сноудън: Биткойнът страда от липса на поверителност
Най-големият недостатък на биткойна е липсата на поверителност. Това посочи бившият служител на ЦРУ и американската Агенцията за национална сигурност Едуард Сноудън по време на конференцията Bitcoin 2019, предава CoinDesk.
Емигриралият в Русия експерт по киберсигурност посочи, че поверителността е източник на свобода.
„Липсата на поверителност е екзистенциална заплаха за биткойна. Тя е единствената защита за потребителите от политическите промени”, казва Сноудън, който участва в конференцията чрез видеовръзка от Русия.
Сноудън признава, че е бил поддръжник на биткойна, като дори е използван криптирана услуга, за която платил с криптовалутата, за да може да комуникира с журналисти през 2013 г.
Говорейки за това какво е да бъдеш преследван от щатското правителство за споделяне на информация на Агенцията за национална сигурност на САЩ, Сноудън подчерта, че регулаторите имат нереалистични очаквания, вярвайки, че могат да контролират криптовалутите.
Влизайки в детайли, бившият шпионин посочи, че самите борси за криптовалути трябва да защитят поверителността на личните данни на потребителите. Той допуска, че ако една борса се предаде на натиска и започне да споделя информация за потребителите с властите, скоро всички останали ще направят същото.
„Ако всъщност вникнете в условията на големите борси, като Coinbase, ще видите, че единственото, което искат, е да покрият себе си. Те ви излагат на показ, закриват сметката и запазват средствата ви”, казва Сноудън.
Експертът не харесва развитието на финансовите услуги за криптовалути, посочвайки, че много от тях са започнали да приличат по-скоро на банки.
„Непростимо е, че вие, момчета, продължавате да развивате услуги, опитвайки се да бъдете банки, а светът не се нуждае от още банки”, казва той.
Сноудън говори и за Shadow Brikers - група хакери, които продаваха информация на Агенцията по национална сигурност на САЩ срещу биткойни през 2016 г.
Според него това е отправната точка на правителствената война срещу криптовалутите.
„Ако проследяването на биткойна беше възможно, то агенцията трябваше да ги е хванала”, казва той, добавяйки, че основателят на биткойна Сатоши Накамото е бил в същата позиция: можел е да направлява системата, без да оставя следи след себе си.
„Ако знаеш как работи системата, можеш да си гарантират поверителност”, добавя Сноудън.