Как Филаделфия си навлече гняв заради нейното "звуково оръжие"
Властите в американския град Филаделфия са подложени под натиск заради честата употреба на акустични възспиращи средства, описани от местен общински съветник като „звуково оръжие”, с цел отблъскването на деца и младежи от градските зони за отдих през нощта.
Устройството The Mosquito (Комарът), изобретено във Великобритания през 2005 г., е описано от дистрибутора му за Северна Америка като „малък говорител, който произвежда звук с високи честоти, подобен на жуженето на насекомо, като тези честоти могат да бъдат чути от млади хора на възраст между 13 и 25 години” на разстояние до 40 метра, в зависимост от силата на звука, пише Forbes.
Слухът отслабва с възрастта, поради което по-възрастните хора не могат да чуват звуците с високи честоти, издавани от устройствата, чиято единична цена възлиза на 5 хил. долара, поставени на 31 локации в града от властите във Филаделфия с цел превенция на вандализма и струпването на хора на едно място без видима причина.
Майкъл Гибсън, изпълнителен директор на дистрибутора Moving Sound Technologies, посочва пред NPR, че „намеренията са били просто да преместят, без конфронтация, младежи от зони, в които не бива да бъдат. Това е превенция срещу вандализма. Това предотвратява графити, скитничество.”
Градската управа посочва, че устройствата са безопасни за здравето, но в чужбина има дебат дали тези технологии са безвредни за хората. Здравният регулатор в Германия посочи, че въпреки че рисковете з тинейджърите са „сравнително ниски”, за малките деца има риск от продължително излагане, тъй като възрастните не могат да чуят този звук и да преместят децата си. Това може да причини гадене, главоболие, замайване при малки деца.
През 2010 г. Съветът на Европа изиска забрана на тази технология, която „причинява акустична болка на млади хора и ги третира като нежелани птици или вредители”.
Европейският съвет описва технологията като „опасна за здравето”, която е "нито политически приемлива, нито съгласувана със защитата на основните права на човека - в цяла Европа трябва да се предприемат законодателни мерки срещу пускането на пазара на такива устройства и използването им на обществени места трябва да бъде забранено."
Кампанията за забрана на такива устройства в Европа продължава, но властите във Филаделфия са на друго мнение. Говорител на градските паркове посочва, че тази технология поддържа приветлива среда, както за служителите, така и за посетителите на парковете. Властите твърдят, че откакто системата функционира, се наблюдава спад в престъпността.
Според изданието Action News, устройствата са инсталирани по искане на обществеността, член на градския съвет или поради искане на полицията.
Някои от тези устройства са свързани с камери за наблюдение с цел възпрепятстване на вандализъм през нощта. Понастоящем над 60% от площите на парковете разполагат с камери.
Според общинския съветнил Хелън Джим ситуацията е безумна, тъй като градът е създал безопасни зони, а сега гони младите хора от тези места, които са били създадени точно за тях.
Според нея Комарът е звуково оръжие, което ще спре да се използва, когато повече хора разберат за ситуацията.