"Кредитната машина" на Джак Ма променя банковия пазар в Китай
Китайската онлайн банка MYbank на милиардера Джак Ма осъществява тиха революция на кредитния пазар, пише Kredit.bg.
Малките компании вече могат да разчитат на финансиране, което само допреди няколко години беше достъпно само за големите държавни корпорации.
Тази "тапа" в кредитирането за бизнеса от десетилетия пречеше на развитието на втората най-голяма икономика в света.
Днес, с помощта на финансовите онлайн трансфери в реално време и автоматизираните системи за оценка на риска, използващи по над 3000 критерия, създадената преди едва четири години MYbank вече има кредитен портфейл от над 2 трилиона юана (290 милиарда долара) и обслужва близо 16 милиона компании.
Кандидатстването става само с няколко клика телефона, а одобрението и отпускането на кредитите става за минути. Процесът изцяло елиминира човешкия фактор, а до този момент делът на лошите и необслужваните кредити е около 1%.
Технологичният бум, който превърна Китай в световен лидер в сферата на електронните разплащания, вече променя и начина, по който банките комуникират с корпоративните си клиенти. MYbank и нейните конкуренти вече разполагат с огромен обем от данни, които събират от разплащателните системи, социалните платформи и всички останали източници на информация.
Това им позволява да работят с много по-малки фирми, които доскоро бяха считани за твърде рискови и бяха изолирани от кредитния пазар, за сметка на държавните гиганти.
За китайската икономика в размер на 13 трилиона долара, която през последното тримесечие отчете най-слабия си растеж за последните 27 години, ефектите от този процес могат да бъдат огромни.
Частният сектор в страната, съставен основно от малки и средни предприятия, допринася за 60% от икономическия растеж и създава 80% от работните места.
Печалбата на MYbank за 2018 г. възлиза на 670 милиона юана, или около 97 милиона долара. Тя обаче не е единствената банкова институция, която се опитва да разшири кредитирането за малкия бизнес с помощта на високите технологии.
Tencent Holdings и Ping An Insurance Group също предлагат подобни платформи, а държавната China Construction Bank също се опитва агресивно да разшири присъствието си в този сегмент.
През септември миналата година втората най-голяма китайска банка пусна мобилно приложение, което може да обработва заявки за кредити за близо 1 милион долара в рамките на две минути.
Повече по темата можете да прочетете в материала на Kredit.bg