Новите хартиени сламки, описвани като "природосъобразни" от щатския гигант в бързото хранене McDonald's, не могат да бъдат рециклирани.

Миналата година компанията се отказа от пластмасовите сламки във всичките си заведения във Великобритания, въпреки че те можеха да се рециклират.

Според McDonald's обаче, новите хартиени сламки все още не могат лесно да се рециклират и трябва да бъдат изхвърляни при другите такива отпадъци.

От McDonald's твърдят, че материалите, от които са направени, могат да се рециклират, но тяхната дебелина затруднява преработването им.

Компанията премина от пластмасови сламки към хартиени в ресторантите си във Великобритания и Ирландия миналата есен.

Сламките се произвеждат от базираната в Уелс Transcend Packaging.

Някои клиенти обаче не бяха доволни от новите сламки, като заявяваха, че се разпадат преди да са довършили напитката си, като млечните шейкове е особено трудно да бъдат консумирани със сламка.

"Вследствие на обратната връзка от клиентите, ние заздравихме хартиените си сламки, така че въпреки че материалите могат да бъдат рециклирани, настоящата им дебелина затруднява преработката им от компаниите за отпадъци, с които работим и които ни помагат да рециклираме нашите хартиени чаши," e заявил говорител на McDonald's пред BBC.

Компанията обяви, че търси решение и настоящата препоръка сламките да се изхвърлят при другите отпадъци, които не се рециклират, е само временна.

"Тези отпадъци от нашите ресторанти не отпиват на сметището, а се използват за генерирането на енергия," добавиха от компанията.

Междувременно има петиция за връщането на пластмасовите сламки в McDonald's, която досега е подписана от 51 000 недоволни клиенти.

Веригата ресторанти за бързо хранене използва 1.8 млн. сламки на ден във Великобритания, така че преминаването към хартия беше важна стъпка в ограничаването на пластмасата за еднократна употреба.

Някои пластмасови продукти за единична употреба могат да се разграждат стотици години, ако не бъдат рециклирани.

Преминаването на McDonald's към хартиени сламки стана факт, след като преди това компанията го тества в избрани заведения през 2018 г.

През април 2018 г. британското правителство предложи забрана на пластмасовите сламки и клечките за учи в Англия.

"Прекалено дълго дебатът е около рециклирането и това какво да правим с отпадъците, след като вече ги има. Вместо това трябва да мислим как да избягваме създаването на отпадъци", казва Джулиан Кърби от „Приятели на Земята“.

"Устните от милиони години са чиста алтернатива на сламките."