Най-старата структура в света, устойчива на земетресения
Природните бедствия, като наводнения, урагани и земетресения, винаги са се считали за „божи актове“, но въпреки това от векове нашите предци отказват да се преклонят пред гнева на по-висшите същества.
Дигите са използвани за защита на домовете от наводнения, а убежища са противодействали на природните стихии. Историческите и археологически изследвания разкриват, че древните цивилизации са имали стабилни познания за изграждането на устойчиви на земетресения структури.
В древен Крит, например, много сгради са направени от каменни блокове, свързани с дървени елементи, за да се внесе гъвкавост в иначе твърдата конструкция, която е предразположена към пукнатини, когато земята се разклаща.
Сградите също така са строени върху пясък или чакъл, които поглъщат вибрациите по време на земетресения. Храмът на Атина в Троя (1500 г. пр. н. е.) почива на плътна основа от пясък, както и дорийските храмове в Пестум (273 г. пр.н.е.).
В Древна Гърция и Персия разработват нова техника, при която различен материал, като керамика и глина, се поставя между земята и основата, така че когато земята се разклати, единият слой се плъзга върху другия и това минимизира щетите, причинени от земетресението.
Това е известно като изолация на основата и е едно от най-мощните средства за защита на конструкции от земни трусове и днес. В съвременните сгради строителните инженери използват различни системи, за да изолират конструкцията от тресящата се земя.
Един от най-ранните примери за изолация на основата може да бъде открит в Кирската гробница в Пасаргад - столицата на Ахеменидската империя при Кир Велики (559–530 г. пр.н.е.), разположена в съвременен Иран. Въпреки че е управлявал огромна империя, която се е простирала от Средиземно море до река Инд, мавзолеят на Кир Велики е изключително прост и скромен.
Гробницата има груба кубична форма с размери 6 на 5 метра. Малка входна врата води във вътрешността й. Покривът е триъгълен. Камера е разположена на върха на пирамидална основа с шест големи стъпала. Всичко е направено от големи каменни блокове, посочва Amusing Planet.
Основата е изградена от няколко слоя варовик. Първият слой е направен от камъни, циментирани заедно с хоросан, състоящ се от смес от вар и пепел или пясък.
Горните слоеве са направени от блокове, които са свързани с метални пръти помежду си, но не и към основата. Това позволява горните слоеве да се плъзгат върху първия слой в случай на земетресение.
Очевидно е, че Кирската гробница е издържала на много земетресения през последните 2500 години, въпреки че няма данни колко силни са били те и дали са поставили на изпитание древната система на строителите й.
Всъщност, не е сигурно и че тази гробница е последното място за почивка на Кир Велики, тъй като тя е разграбена още в древността.