Когато всеки втори човек по света няма достъп до чиста питейна вода, останалите започваме да се питаме какво можем да направим, за да спрем замърсяването й.

Наистина, някои от решенията са институционални, но други са лични.

Понякога изхвърляме неща в канализацията, които не само могат да я запушат, но и замърсяват водата толкова много, че дори и пречиствателните станции не помагат.

Bright Side подбра 11 навика, които трябва да изкореним, за да опазим чистотата на водата.

Плюс това ще си спестите много обаждания до водопроводчика.

1. Продукти, като кърпички или котешка тоалетна

Те могат да причинят сериозни проблеми, запушвайки тръбите. Но най-вредните ефекти идват от факта, че замърсяват водата с химикалите, които съдържат.

Внимавайте особено с котешката тоалетна, тъй като тя влиза в контакт с бактериите от отпадъците на котето. Те в много случаи преживяват обработката на водата и в крайна сметка се превръщат в заплаха за други животни, като например видрите, показват изследванията.

2. Всякакъв вид мазнина

Може да обичате салатата със зехтин или домашните пържени картофи, но опитайте да излеете излишната мазнина в буркан и да го изхвърлите в кофата, вместо да я изсипвате в канала.

Тези продукти играят ролята на лепило, събирайки всички останали отпадъци на топка и създавайки перфектната запушалка за канали. Те са виновниците за 50% от запушванията на канализацията.

Освен това те не се пречистват от водните системи и в крайна сметка замърсяват околната среда, като са опасни за животните и растенията.



3. Почистващи продукти

Почистващите продукти имат висока концентрация на тежки химикали, за да могат да се справят със замърсяванията и да убият бактериите в дома.

Разбира се, те няма да запушат тръбите, но последствията от изливането им в канала не са маловажни. Ефектът, който имат върху земята, океаните и растителния и животинския свят, предизвиква тревога.

Така че следващият път се опитайте се да използвате целия продукт, преди да изхвърлите или рециклирате празните бутилки от него.

4. Боя

Не забравяйте, че някои видове бои са токсични. Без значение дали е на маслена или водна основа, боята не бива да се изхвърля в канализацията. В някои държави тя дори се третира като опасен продукт и се изхвърля на определени за целта места.

Количеството токсични вещества и химикали в боите може да бъде заплаха за хората, животните и околната среда, ако попадне във водопреносната система. Ако сте боядисвали вкъщи и все още имате боя, по-добре я изхвърлете в боклука в здраво затворена кутия, отколкото да застрашите здравето на всички.

5. Утайка от кафе

Много от нас приемат, че утайката от кафе е незначителна и не може да създаде проблеми за тръбите. Но внимавайте: според водопроводчиците тя се смесва с другите отпадъци и създава истинска каша, като е една от основните причини за запушванията на канала у дома.

Това, което можете да направите, е да я изхвърляте в кошчето или да я използвате повторно. Например като наторите домашните цветя.



6. Лекарства

Хапчета, капки и други лекарства може и да не причиняват проблеми с тръбите, но те са един от най-често срещаните замърсители на околната среда. Тези тежки химикали не могат да бъдат елиминирани от пречиствателните станции.

В крайна сметка, медикаментите не само замърсяват околната среда, но и я променят. Някои животни, като рибите, които са били изложени на лекарства, променят своето развитие и поведение.

В някои държави изхвърлянето на лекарства става на регламентирани за това места, у нас за целта действа мобилен събирателен пункт.

7. Автомобилно масло

Както то, така и другите автомобилни течности са токсични продукти и ако попаднат в екосистемата, могат да доведат до сериозни отрицателни ефекти.

8. Стикери от продукти

Въпреки че стикерите, с които се продават бананите, например, не са кой знае колко големи, изобщо не са безобидни и най-малкото, което могат да направят, е да запушат тръбите.

Ако попаднат във водата, те могат да си проправят път до океана, увреждайки дивата природа с химическото си лепило и пластмасови повърхности. Накратко, те са просто друг вид замърсяване с пластмаса.

Опитайте да ги изхвърляте в кофата за боклук, за да избегнете вредата, която е възможно да нанесете на морските обитатели.

9. Всякакъв вид сурово месо

Хвърлянето на сурово месо или месни продукти, колкото и малки да са те, причинява запушване на тръбите. Освен това миризмата на гниещо месо може да бъде много неприятна.



10. Мляко

Не изливайте мляко или други млечни продукти в канала. За разграждането им в съоръженията за пречистване на вода е нужен много кислород, което пък означава по-малко от него за обитателите им на моретата и реките.

Ефектът от замърсяването с млечни продукти е толкова голям, че някои правителства, като това на Обединеното кралство, имат регулации за контрол на изхвърлянето им, тъй като големи количества от тях могат дори да убият рибните популации.

11. Продукти за красота или лична хигиена

Както при много от изброените по-горе продукти, и тези съдържат химикали, които не могат да бъдат елиминирани от пречиствателните станции, така че се отделят в екосистемата.

Може и да си мислите, че изливането на балсама ви с изтекъл срок на годност в мивката няма да навреди кой знае колко, но когато всички го правят, се създава огромно замърсяване, което застрашава безопасността на дивата природа.

Бонус: Водата от пастата

Можете да излеете водата от пастата в мивката, но защо не я използвате за готвене? Запазете част от нея и я добавете към соса за паста. Нишестето в нея ще го направи по-гладък.