Историята на последния тухлен небостъргач
В град, изпълен с високи сгради, шестнадесететажен небостъргач може да не изглежда много.
Сградата Monadnock, разположена в Чикаго - между река Чикаго и езерото Мичиган, обаче е наистина забележителна.
Тя е строена в период, в който тухлите са най-популярният строителен материал. Те са лесни за производство, евтини и универсални. Има обаче един проблем - много са тежки.
Ако изградите твърде висока тухлена сграда, тя ще се срути под натиска на собствената си тежест. Затова в модерните сгради се използват колони и греди от стоманобетон или стомана. Стените често са просто удобство, а не част от носещата конструкция.
Сградата Monadnock е проектирана от Джон Рут от известната компания Burnham & Root и е построена за период от три години - от 1891 до 1893 г. Това е най-високата тухлена сграда, изграждана някога.
Тя е толкова тежка, че стените й на нивото на улицата са с дебелина близо два метра, което прави приземния етаж тъмен и мрачен. Стените се стесняват, докато сградата се издига, така че по-високите етажи са по-просторни. Дори в горната част на конструкцията обаче стените са с дебелина 40 см.
Решението да се изгради толкова висока сграда само с тухлие изненадващо, защото почвата на Чикаго е известна като блатиста. Всичко тежко, изградено на такава почва, се опитва да потъне.
За да спрат сградата от прекомерно потъване, инженерите поставят "бетонен сал", подсилен с железопътни релси под нея, така че тежестта й да може да се разпредели върху по-голяма площ. Този "сал" се простира на три метра отвъд сградата във всяка посока, но дори и с него Monadnock потъва с почти 60 см след изграждането си.
Това е повече от очакваните 20 см, като приземният етаж е разположен на крачка под нивото на улицата, посочва Amusing Planet.
Фактът, че тя все още се издига на мястото си е свидетелство за уменията на Джон Рут, който обаче не доживява да я види завършена.
Небостъргачи, които ще ви отведат на върха на светаПогледнете надолу… ако смеете
След като е завършена, Monadnock се превръща в най-голямата офис сграда в света, с 1200 стаи и заетост от над 6000 души- по-голяма от населението на повечето градове в Илинойс в края на 19 век.
Това е първата сграда в Чикаго, окабелена с електричество, и една от първите, в които има пожарозащита. Днес тя е част от Националния регистър на историческите места, както и вационална историческа забележителност.