Близо една пета от британците признават, че не използват интернет. Това показват данните от проучване сред 2000 жители на Острова, цитирано от BBC.

18% от анкетираните твърдят, че не влизат в Мрежата. Данните от изследването на Интернет института в Оксфорд показват още, че хората, които остават “офлайн”, са представители на по-възрастното поколение или на групите с най-ниски доходи.

Учените са озадачени от големия брой на хората, които остават без връзка с интернет, тъй като за всяко правителство би било трудно да стигне до тях и да ги подкрепи.

“Интернет въздържателите” са хората, които нямат никаква онлайн връзка – нито през компютър, нито през някакво мобилно устройство. Колкото повече се увеличава възрастовата граница, толкова по-голям става и техният дял.

Делът от 18%, посочен в проучването, е по-висок от данните в официалната статистика поради различната методология, която използва. Британската статистическа служба отчита само 7.4% от населението като изцяло “откъснати” от Мрежата в своето годишно проучване на работната сила.

“Официалната статистика обаче взима предвид само хората, които са на работа или тези, които биха могли да са заети. В нея въобще не присъстват неработещите, хората с различни увреждания и обитателите на старчески домове”, обяснява д-р Грант Бланк, който е един от авторите на проучването на Интернет института в Оксфорд.

Неговите колеги са провели анкетата, посещавайки хората по домовете им, което им дава основание да смятат, че техните данни са по-точни от официалните.

“Във възрастовата група под 50 години на практика всички са онлайн”, казва още д-р Бланк. След тази граница обаче, по думите му, започва рязък спад – с по около 2% за всяка година отгоре.

Според изследователите с напредването на възрастта хората намират все по-малко полезни неща в интернет. Кръгът на контактите и на интересите им се стеснява, с което намаляват и поводите за “онлайн” присъствие.

Причините, които “офлайн” поколението изтъква като аргумент за своето поведение, също са различни. Около една десета твърдят, че не влизат в Мрежата от съображения за сигурност и заради опасения от кражба на лични данни.

70% не одобряват таргетираната реклама и събирането на информация за сайтовете, които посещават, 12% са били обект на атаки с компютърни вируси, а 11% са получавали злонамерени имейли.

40% от хората, които получават доходи под 12 500 паунда (14 000 евро) годишно, попадат в “офлайн” групата, показват още данните от проучването, цитирано от BBC.

Д-р Грант Бланк и неговите колеги от Интернет института в Оксфорд обаче считат, че хората, които не ползват интернет, всъщност биха извлекли ползи, ако променят навиците си и започнат да влизат по-често в Мрежата.

Освен това британското правителство насочва все по-голяма част от социалните си услуги именно към онлайн пространството, при положение че една пета от британците, и то точно най-нуждаещите се, не присъстват в него.