Топ 10 на най-добрите университети в света

Университетът Оксфорд за четвърта поредна година оглави класацията на най-добрите висши учебни заведения в света.
Второто място в ранглистата на Times Higher Education се заема от Калифорнийския технологичен институт, а Кембридж е поставен на трето място, съобщава BBC.
Американските университети продължават да доминират в класацията, като заемат седем от първите 10 места и 60 от първите 200.
Според съставителите на подреждането в Европа Германия е "готова да изпревари" Обединеното кралство.
Азиатските университетски системи също наваксват - Китай и Япония продължават да се представят силно в класацията.
Иранските висши учебни заведения пък са сред най-бързо изкачващите се в тазгодишната ранглиста.
Пълният списък съдържа 1300 университета, разположени в 92 държави, като класирането отчита качеството на преподаване, обема и репутацията на научните изследвания, научните публикации, приходите и международните връзки.
В анализа, придружаващ класацията, се казва, че така нареченият „златен триъгълник“ на Обединеното кралство - Оксфордският, Кеймбриджският и Империал колидж в Лондон - продължава да бъде много успешен.
Но и предупреждава, че си наблюдава относителен спад в класирането за другите университети във Великобритания, докато германските висши учебни заведения бързо напредват.
От 2016 г. броят на британските университети в топ 200 е спаднал от 34 на 28, докато броят на германските университети е нараснал от 3 на 23. Това отразява по-високи нива на инвестиции, които се влагат в университетската система на Германия.
Учебните заведения в Обединеното кралство могат да изостанат далеч зад Германия по отношение на финансирането, ако загубят достъп до изследователски партньорства в ЕС след брекзит.
Топ 10 на най-добрите университети в света:
1. Оксфорд
2. Калифорнийски технически институт
3. Кеймбридж
4. Станфорд
5. Масачузетски технически институт
6. Принстън
7. Харвард
8. Йейл
9. Чикагски университет
10. Империал колидж Лондон
Единственият български университет в класацията е Софийският. Той обаче попада след хилядната позиция, заради което не получава определено място, а само обозначениено +1001.