Пет неща за тревожността, които ви пречат да я преодолеете
Много хора имат оптимистична нагласа към света. Винаги смятат, че трафикът от коли ще ги забави с максимум 20 минути, вярват, че ще станат богати и известни един ден или пък не забелязват убиеца във филм на ужасите.
Но когато става дума за здравето им, често ги побиват тръпки. Тревожността и неспокойството стават техен постоянен спътник.
Как да ги преодолеете? Тези 5 неща ще ви помогнат:
1. Не съдете мислите или поведението си, просто ги отбележете
Знам, че да се гледа телевизия до късно е вредно, но го правя. Този тип размишления само ви зареждат с чувство за тревога за здравето ви. Сами се напрягате. Обърнете внимание как негативните мисли ви се отразяват. Как влияят на поведението ви? Не съдете. Просто си кажете, че трябва да се отпуснете и да освободите стреса, който ви напряга.
2. Фокусирайте се върху фактите
Тревожността ни хвърля във всевъзможни негативни сценарии. Съсредоточете се върху фактите и престанете да си въобразявате. Това, че ви боли главата, не означава, че имате тумор в мозъка.
3. Има разлика между болка и страдание
Физическата болка има свои характеристики и биологични компоненти. Тя не подлежи на контролиране. Случва се да ни бъде разбито сърцето, да се случват лоши неща, да страдаме от главоболие, мускулни крампи и т.н. Страданието е значението, което придаваме на болката и как то се отразява на живота ни. Това е нещото, върху което имаме контрол.
Три причини за безсънието и един лек за него80% от българите не се наспиват
Страданието е във фразите „Защо това се случва на мен?“, „Не мога да търпя!“ Вие можете да контролирате как случващото се в живота ви се отразява.
4. Поведение, емоции и тревожност – всички те се влияят взаимно
Как мислим се отразява върху начина, по който се чувстваме. Затова тревожността може да провокира конкретно поведение. Обърнете внимание на връзката между трите неща.
5. Не мислете как да оцелеете в дадена ситуация, опитайте се да й се насладите
Бидейки в ситуация, която знаете, че ще провокира тревожност, например, че ще закъснеете за среща или пък ще се успите, не се фокусирайте върху оцеляването. Насладете се на момента.
Потърсете пътища да реагирате по друг начин. Отговорете си на въпроса – Толкова ли е страшно? Оптимизмът и осъзнатостта са ваши приятели. Използвайте ги срещу тревогата.