Продадоха над 6.5 млн електронни винетки за повече от 325 млн лв
До момента са продадени над 6.5 млн. електронни винетки на стойност повече от 325 млн. лв, съобщават от пресцентъра на агенция Пътна инфраструктура.
За сравнение за цялата 2018 г. приходите от винетки са 357 млн. лв. В летните месеци има съществен ръст в постъпленията от транзитния трафик и в резултат на завишения контрол.
Това отчете проф. Олег Асенов, член на Управителния съвет на агенция „Пътна инфраструктура“ на среща с Камарата на автобусните превозвачи в Асеновград.
Средствата, събирани от електронни винетки и от тол такси, могат да се използват само за изграждане и реконструкция на пътища. В обществения съвет за въвеждане на тол системата към министъра на регионалното развитие и благоустройството решихме да направим обществен борд, който да решава всяка година за ремонта на кои пътни участъци ще се използват средствата от тол таксите, каза още проф. Асенов.
На срещата с автобусните превозвачи бяха представени т.нар. тол калкулатор и особеностите при покупка на маршрутна карта чрез изнесен демонстрационен център. Готови сме по предварителна заявка да направим изнесени демонстрационни центрове и в други региони за фирмите, които желаят да обучат служителите си, коментира проф. Олег Асенов. Интерес към обучения и разяснения за тол системата са проявили фирми от Ямбол, Сливен и Велико Търново.
Демонстрацията днес по покана на председателя на Камарата на автобусните превозвачи Васил Пиронков. Тя е в продължение на диалога с транспортния бранш за постигане на консенсус по окончателните тарифи и обхват на пътищата, за които ще се плащат тол такси.
Проф. Асенов подчерта, че в заложените около 6 000 км пътища, с които ще стартира търговското опериране на тол системата, третокласните пътища са сведени до минимум. Това са участъци около ГКПП и са част от международни транспортни коридори. Целта е да се обхване транзитният трафик на тежкотоварни превозни средства и няма да засегне междуселския автобусен превоз, отбеляза той.
Следващата фаза е да работим върху механизмите за ценообразуването и да намерим консенсус по тарифите, добави проф. Асенов. От Камарата поискаха нулева ставка на тарифите за конкретните автобуси, с които се осъществяват превозите по редовните междуградски линии. Ние обслужваме 13 социални групи, ползващи различни преференции, аргументира се Васил Пиронков.
Проф. Асенов посочи, че при покупката на маршрутни карти – тол услугата, която ще предлага Агенция “Пътна инфраструтура”, има възможност фирмите да заяват маршрутните си карти до 7 дни предварително и така да планират разходите си за седмица напред. Необходимо е само да си направят регистрация в системата с електронен адрес. Ако не се регистрират – маршрутната карта ще може да се купува до два дни предварително.
Тол калкулаторът дава възможност на превозвачите да изчислят на база тестови тарифи и тестовия обхват на тол системата разходите си за типичните маршрути и типичните си превозни средства.