Как да избягате от затвора на негативното мислене?
Ако искате да промените обстоятелствата около вас, трябва да промените начина, по който мислите.
Трябва да спрете да вярвате, че сте зациклили в настоящата ситуация и да приемате пасивно, че не сте способни да направите нещо, за да я промените.
Много хора позволяват страхът и безпокойството да им поставят ограничения. При тези хора изглежда има един критик, който постоянно шепти в ухото им и им пречи да успяват.
Истината е, че негативното мислене ще ви прикове към живот, който е едновременно посредствен и не носи удовлетворение. Ако искате да използвате напълно потенциала си, трябва да излезете от затвора на негативното мислене, в който сами сте се вкарали, пише в Entrepreneur серийният предприемач Дийп Пател.
Всичко, което е необходимо, са постоянна практика и волята да надделеете. Използвайте тези девет ефективни инструмента, за да започнете да създавате по-здравословна, по-щастлива и по-позитивнa версия на себе си още днес.
1. Задайте новата си “норма”
Негативността е толкова преобладаваща в днешния свят, че можем да потънем в нея без дори да го осъзнаваме. Това може да се случи по различни начини. Наши приятели може да ни дразнят във връзка с нашите мечти, което като цяло занижава целите ни.
Роднини може да ни пришпорват да търсим надеждна работа и да не се отклоняваме от курса. Заобиколени сме от постоянното повтаряне, че “не можеш да успееш, така че дори не опитвай.”
Негативността е толкова всеобхватна, защото нашите мозъци са устроени по този начин като част от механизма ни за самозащита. По тази причина ние приемаме това за нормално.
Негативното мислене обаче не е здравословно. То може да ни вкара в затвора на страха, безпокойството, гнева и отчаянието. За да успеем да излезем от него, трябва да си зададем нови норми.
2. Укротете чудовищата в мислите си
Колкото повече позволяваме на негативните мисли да ни завладеят, толкова повече негативността се прокрадва в душата ни и позволява на песимизма да се превръща в част от нас. Негативните мисли са като умствени чудовища: те ще разядат вас (и мечтите ви) отвътре.
Някои психиатри наричат тези чудовища Автоматични негативни мисли и ги описват като “малките гласове, които изскачат в съзнанието ни и ни казват, че не сме достатъчно добри, не сме достатъчно слаби, че сме лоши дъщери, майки, служители и т.н.”
Най-добрият начин човек да се справи с тях е като развие механизъм, който ги изяжда. Записвайте вашите негативни мисли, след което си записвайте какво би казал този ваш механизъм, за да ги унищожи.
3. Мотивирайте се
За да излезете наистина от този затвор на негативното мислене, трябва да започнете да действате позитивно всеки ден. Това ще ви помогне да изкорените негативността, като не й отделяте място, за да се развива в разума ви.
Един от начините е като си напишете мотивираща реч, която звучи като реклама – сякаш продавате себе си, като рекламирате най-добрите си качества. Какво бихте казали, за да се рекламирате по-добре?
Мислете за това като за рекламна кампания, която виждате само вие. Това е вътрешна реклама, която можете да повтаряте отново и отново в главата си. Казвайте си тази мотивираща реч поне по веднъж на ден (за предпочитане сутрин) и си я четете по няколко пъти на ден.
4. Върнете се в реалността
Негативното мислене често се фокусира върху мисли за миналото, които са разстройващи, болезнени или разочароващи, или около безпокойството относно нещо, което смятаме, че ще се случи в бъдеще.
Тези болезнени или страшни мисли ни пречат да се концентрираме върху настоящия момент и да приемем настоящето положение. Негативното мислене поражда тревога и психическа болка, защото се концентрираме върху тези размишления, вместо да живеем в реалността.
Връщайки вниманието си върху настоящето, ще видите, че вашите негативни мисли не са нищо друго, освен мисли. Те не са реалността. Живеейки в настоящето, можете да започнете да оформяте вашата реалност по начина, по който искате.
5. Чувствайте се добре в собствената си кожа
Ако искате да се разделите от негативността, трябва да започнете да привличате положителното. Това означава да излъчвате положителната енергия, която кара хората да искат да гравитират около вас. Можете да направите това, като се научите да бъдете честни, комуникативни и харесвани.
Всички искаме да бъдем ценени и харесвани и ако засвидетелствате това на другите, те ще започнат да ви отвръщат със същото. Можете да започнете, като преместите фокуса от себе си към другите, като показвате на хората около вас, че наистина ви е грижа за тях.
Трябва първо да започнете да се чувствате комфортно със себе си, след което да накарате другите да се чувстват добре дошли и приети, когато са около вас.
6. Силата на прошката
Може и да си представяме, че ако не прощаваме на някого, то това това е форма на наказание за него или нея; начин да ги накараме да платят за това, което са ни причинили.
Истината обаче е, че като прощаваш, правиш подарък най-вече на себе си, защото това ти позволява да продължиш напред. Прошката е необходима част от освобождаването от негативните емоции, като огорчение, негодувание и гняв.
Когато наистина прощаваме на някого, ние лекуваме и себе си, и можем да започнем да променяме нагласата си към това да бъде по-големи оптимисти и да проявяваме по-голямо съчувствие.
Това не означава да игнорирате, че нещо лошо е било направено или пък да го одобрявате. Като простите и продължите обаче, вие не позволявате на тези негативни мисли да ви разяждат отвътре.
7. Бъдете силата, която създава добро
Не е трудно да се види, че нашият свят е пълен с трагедии, тъга и жестокост. Толкова много хора преследват единствено личния си интерес и нямат желание да помагат на другите, освен ако няма някакъв скрит мотив.
Резултатът е, че често губим посоката, защото нашият морален компас е счупен. Точно както имаме силата да рушим, нараняваме и унищожаваме, ние имаме силата да оказваме положителен ефект върху света.
Можем да започнем с малки стъпки. Проявявайте състрадание към другите. Упражнявайте се да прощавате. Опитвайте винаги да бъдете чести и да носите отговорност за своите действия.
Ако се отнасяте еднакво добре с всички, проявявате честност и поемате отговорност за своите грешки, ще живеете живот, който е щастлив, позитивен и удовлетворяващ.
8. Използвайте гнева за положителни цели
Има моменти, в които нещо може да ви разгневи, тъй като смятате, че е несправедливо. Предприемаме действия да се борим за правдата и това е хубаво нещо.
Не е необходимо много обаче, за да позволите на гнева да ви накара да действате деструктивно вместо конструктивно. За да опазите разума и сърцето си от негативността, трябва се научите да използвате гнева си, за да вършите положителни неща.
Не забравяйте да показвате състрадание и разбиране, дори и към онези, на които сте ядосани. По този начин можете да създадете трайна положителна промяна.
9. Силата на промяна са крие вътре във вас
За да прекъснете негативния цикъл, в който сте попаднали, трябва да приемете, че силата за промяна трябва да дойде отвътре. Никой друг не може да го направи вместо вас. Само вие сте способни да пренастроите начина си на мислене, като приемете и създадете положителната промяна.
Първата стъпка е като започнете да се отдалечавате от това да сте напълно фокусирани върху себе си и обвити в песимистични нагласи. Започнете да се концентрирате върху начините, по които да показвате състрадание и разбиране спрямо другите.
Определете нещо, което смятате, че трябва да се подобри; нещо, което ще помогне на другите. Включете се в организация или кауза, която е по-голяма от вас и усетете колко вълнуващо е да се концентрирате върху създаването на нещо положително, вместо постоянно да сте впримчени от негативно мисли.
Осъзнайте, че в крайна сметка вие сте човекът, който трябва да създаде по-положителна версия на себе си.